در چه محیط هایی باید از ماسک های چند لایه استفاده کرد؟

در چه محیط هایی باید از ماسک های چند لایه استفاده کرد؟

ماسکها موانعی در برابر ورود آلاینده ها و ذرات مضر و ترشحات ناشی از عطسه و سرفه به دهان و بینی هستند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که همه ی ماسکها کارایی یکسانی ندارند. و نمیتوان از همه ی آنها در تمام محیط ها استفاده کرد. ماسک های چند لایه به طور طبیعی برای محافظت فرد در برابر محیط اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. این ماسکها معمولا دارای یک یا دو یا سه لایه از جنس های مختلف هستند که کاربردهای مختلفی دارند.این جنس ها میتواند کاغذ یا پارچه های مخصوص پنبه ایی باشد.

ماسک های چند لایه با ضخامت های مختلفی موجود هستند که  متناسب با کاربرد های آنها انتخاب میشوند.

ماسکها انواع و اقسام مختلفی دارند و اغلب ماسکهای معمولی به صورت یکبار مصرف هستند.
برای مثال ماسک مورد استفاده توسط پرسنل پزشکی برای جلوگیری از الودگی هوا مناسب نیست. اما در صورت نبودن ماسک مناسب, استفاده کردن از آن بسیار بهتر و کم خطر تر از استفاده نکردن از آن است.

یک ماسک جراحی معمولی توانایی این را دارد که به شکل قابل توجه ایی از ورود باکتری ها و ویروس های با اندازه های کمتر از یک میکرون به مجاری تنفسی و دهان را بگیرد.

از ماسک های چند لایه در موارد مختلفی استفاده می شود;

  1. پزشکان و در حالت کلی کادر درمان در هنگام جراحی یا هرگونه تماس با بیمارانی که احتمال انتقال بیماری از طریق دهان و بینی وجود دارد. از ماسکهای سه لایه ی پزشکی استفاده می کنند.
  2. در مواقع آلودگی هوا در شهر های بزرگ توصیه می شود که تمام افراد در معرض آلودگی هوا و به طور مخصوص افراد با ایمنی بدن پایین تر شامل کودکان و افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ایی, حتما از ماسک استفاده کنند.
  3. در زمان شیوع بیماری های واگیردار. از جمله در فصل هایی مانند پاییز و زمستان که بیماری هایی از جمله آنفلوآنزا و سرما خوردگی بسیار شایع است. به افراد توصیه میشود برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها و یا نتقال آن به سایر افراد از ماسک استفاده کنند.

ماسک های چند لایه چه ویژگی هایی دارند؟

ماسکهای چند لایه به طور طبیعی برای محافظت فرد در برابر محیط اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. این ماسکها معمولا دارای یک یا دو یا سه لایه از جنس های مختلف هستند که کاربردهای مختلفی دارند. این جنس ها میتواند کاغذ یا پارچه های مخصوص پنبه ایی باشد.
ماسک های چند لایه با ضخامت های مختلفی موجود هستند که متناسب با کاربرد های آنها انتخاب میشوند.

در ماسکهای چند لایه از پارچه ایی به نام اسپان باند استفاده میشود. این پارچه دارای ویژگی خاصی است که سبب شده در موارد بسیاری در صنایع پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

جنس این پارچه ی خارق العاده از پلی پروپیلن است که به اختصار به آن PP گفته میشود. تولید این پارچه پروسه ایی پیچیده است که در این مطلب قصد پرداختن به آن را نداریم.

موارد استفاده

پارچه‌های اسپان باند در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. و با توجه به رشد این صنعت، امروزه با قدرت میتوان گفت که حذف پارچه‌های اسپان باند به طور کامل غیر ممکن است.

از این پارچه در صنایع پزشکی، بهداشتی، آرایشی، فیلترینگ، ساختمان، کشاورزی، بسته بندی، تبلیغات به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.
اسپان باند توسط دو نفر از پرسنل شرکت Corning امریکا به نام‌های Slather و Thomas برای تولید پشم شیشه به ثبت رسید.

منسوجات بی بافت اسپان باندی ساخته شده از ترکیبات پلیمری توسط فناوری Freudenberg آلمان و Du Pont امریکا در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی به عرصه تجاری سازی رسیدند.

ملت بلون

از جمله محصولات تولید شده بر پایه پارچه اسپان باند. میتوان به انواع البسه یک بارمصرف پزشکی و زیرانداز‌های بیمارستانی یکبار مصرف اشاره کرد.
در اسپان باند سه لایه، لایه وسط از جنس مواد ملت بلون است. ملت بلون (Meltblown) یکی از انواع منسوجات بی بافت است که ظرافت الیاف پارچه و قدرت نفوذ‌ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات آن را تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین انواع منسوجات بی‌بافت کرده است.

ماده‌ی اولیه‌ی اصلی در تولید پارچه ملت بلون همچون پارچه‌ی اسپان باند، پلی پروپیلن است. این پارچه نقش فیلتر را در ماسک دارد.از ویژگی های این پارچه ها میتوان به ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار بالای آنها اشاره کرد.

چرا پرسنل درمانی باید از ماسک های چند لایه استفاده کنند؟

ماسک‌های جراحی ساده باعث جلوگیری از پاشیدن بزاق دهان می‌شود و از انتقال مایعات بدن از فرد پوشنده به دیگران، به عنوان مثال بیمار، جلوگیری می‌کند. زیرا در صورت انتقال ذرات ریز از بینی و دهان در محیط های استریل شده ایی چون اتقاق عمل, این موضوع باعث بروز عفونتها و انتقال بیماری به بیمار و سایر پرسنل می شود.

 

استفاده از ماسک های چند لایه در سطح جامعه

در چه محیط هایی باید از ماسک های چند لایه استفاده کرد؟
در چه محیط هایی باید از ماسک های چند لایه استفاده کرد؟

 

مردم عادی در شرایط خاصی باید از ماسک استفاده کنند. این شرایط میتواند ناشی از آلودگی هوا باشد. یا می تواند به دلیل وجود بیماری های واگیر دار در فصل های سرد سال باشد.

مردم کشورهای آسیای شرقی سالهای سال است که از ماسک در فصول سرد برای عدم انتقال آنفلوآنزا و سایر بیماری های شایع در این فصل ها استفاده می کنند.

پیشنهاد میکنیم به مقاله ی  ماسک های پزشکی و کاربردهای آنها نگاهی بیندازید.

در واقع ماسک زدن به افرادی که از آن استفاده می کنند, یادآوری می‌کنند. که دهان یا بینی خود را لمس نکنند. این موضوع همچنین می‌توانند باعث کاهش انتشار قطرات مایع عفونی (حامل باکتری یا ویروس) شوند که هنگام سرفه یا عطسهٔ پوشنده ایجاد می‌شود.

استفاده از ماسک تنها برای فردی که مبتلا به بیماری است توصیه نشده. بلکه با وجود بیماریهای واگیر دار اخیر تمامی افراد باید از ماسک استفاده کنند تا بتوانند از این بیماری ها درامان بمانند.

 

نکته ; در پایان این نکته را در نظر بگیرید.که هیچ ماسکی قابلیت این را ندارد که با احتمال صد در صد از ورود آلاینده ها و ذرات بیماری زا , به مجاری تنفسی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟