چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

نگهداری از کفش ایمنی مانند استفاده و انتخاب آن بسیار اهمیت دارد. همانطور که می دانیم استفاده از کفش های ایمنی برای کارگران و افرادی که در محیط های پر خطر و سخت مانند معدن, صنایع ریخته گری, ذوب فلزات, آتش نشانی و … مشغول به فعالیت هستند بسیار ضروری است.

هدف  استفاده از لوازم ایمنی خصوصا در حین کار به حداقل رساندن آسیب های ناشی از حوادثی مانند سقوط کردن یا پرتاب شدن اشیا سنگین, تیز و برنده / ریختن مواد و مایعات مذاب و خطرناک / کار روی سطوح ناهموار / برق گرفتگی های احتمالی هنگام کار / حضور در محیط های بسیار سرد یا گرم / کارکردن با مواد قابل اشتعال و سوختنی می باشد. کفش ایمنی جز اجزای محافظتی از پا است که انتخاب و نگهداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

کفش ایمنی

شرکت های تولیدی تجهیزات ایمنی با تحقیقات فراوان شروع به طراحی و تولید کفش هایی کردن که بتواند آسیب های وارد شده به انگشتان پا و … را کاهش دهند.

در قسمت پنجه ی این کفش ها از مواد سخت استفاده شده است تا در صورت رها شدن اجسام در حین جابه جایی برای انگشت ها اتفاقی نیفتد.

ضمن اینکه کفی مناسب آنها خستگی ناشی از ساعت های طولانی استفاده از کفش را به حداقل می رساند و چرم رویه ی آن از تعریق بیش از حد پا جلوگیری می کند.

انواع کفش های ایمنی

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی
چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

کفش های ایمنی یا حفاظتی در انواع مختلفی تولید می شوند و روز به روز با توجه به گستردگی نیازهای مدل های جدیدی نیز به بازار عرضه میشود. از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 •  کفش مهندسی
 •  کفش کارگری
 •  کفش عایق در برابر برق
 •  کفش اداری
 •  کفش پرسنلی
 •  و…

برای آشنایی بیشتر با کفش های ایمنی میتوانید به مقاله ی بهترین شرکت تولیدی کفش ایمنی مراجعه کنید.

اصول نگهداری از کفش ایمنی

استفاده ی درست

همانطور که کفش ایمنی وظیفه ی نگهداری و محافظت از پای ما را بر عهده دارد لازم است که ما نیز از آن مراقبت کنیم. برای این منظور در درجه ی اول باید کفش ایمنی مناسب محیط کاری خود و درست در اندازه ی پا انتخاب کنیم.

کفش های ایمنی فقط در محیط های کاری مورد استفاده قرار میگیرند لذا اگر برای مدتی قصد ندارید از آن استفاده کنید لازم است تا آنها را در جعبه های مقوایی قرار دهید. استفاده از پلاستیک برای نگهداری هیچ نوع کفشی مناسب نیست. زیرا در مدت زمان طولانی ممکن است شکل و طراحی ارگونومیک کفش را تغییر دهد.

نظافت کفش ایمنی

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی
چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

پس از هر بار استفاده از کفش های ایمنی لازم است تا آن را خشک کنید. خشک کردن این نوع کفش ها به دلیل جنسی که دارند ممکن است کمی طول بکشد. ضمن اینکه برای خشک کردن کفش های ایمنی به هیچ عنوان از بخاری, انواع فن و یا حتی خشک کن ها استفاده نکنید. کفش ایمنی برای خشک شدن کافی است تا در محیطی تهویه دار قرار بگیرد.

در صورت استفاده از بخاری و انواع خشک کن ها رویه ی کفش از بین می رود و به سرعت فرسوده می شود.

حرارت و رطوبت

بهترین دما برای نگهداری درست از کفش های ایمنی, دمای کمتر از 25 درجه و رطوبت کمتر از 70 درصد است. عمر مفید کفش های ایمنی را نمی توان با عدد و رقم بیان کرد. در واقع فاکتورهای مختلفی برای تعیین عمر مفید یک کفش ایمنی وجود دارد که از آن جمله میتوان به حرارت و رطوبت محیطی اشاره کرد که از آن استفاده و نگهداری میشود.

عمر مفید و تعویض

چه زمانی باید یک کفش ایمنی را تعویض کرد؟ برای تعویض یک کفش ایمنی تاریخ انقضایی وجود ندارد. با شرایط نگهداری خوب یک کفش ایمنی میتواند از 5 تا 8 سال عمر کند. اما در صورت مشاهده ی هر یک از علائمی که در ادامه به آن می پردازیم, باید کفش ایمنی جدیدی را جایگزین کنید؛

 • مشاهده ی ترک یا پوسته در زیره و رویه ی کفش
 • شکستگی در چرم
 • سوراخ و حفره
 • شکستگی پاشنه
 • کفی شل و نامتعادل
 • و…

نگهداری از کفش ایمنی با رویه های مختلف

نگهداری از کفش ایمنی چرم

یکی از جنس های پر استفاده در رویه ی کفش های ایمنی جنس چرم است. برای نگهداری از کفش های ایمنی از جنس چرم لازم است که در ابتدا آنها را اصلا در معرض آفتاب و نور قرار ندهید. زیرا نور بیش از حد باعث جمع شدن چرم و پوسته شدن آن میشود.

یک کفش چرم نباید مرطوب باشد پس باید پس از اینکه از خشک بودن آن اطمینان حاصل کردید با برس گرد و غبار سطح آن را بگیرید و از واکس چرم برای نرم شدن آن استفاده کنید.برای ایجاد مانعی برای باران و آب میتوانید از اسپری ضد آب استفاده کنید.

نگهداری از کفش ایمنی جیر

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی
چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

جیر نوعی چرم است که حالتی مات و کدر دارد و برای نگهداری آن باید از واکس و برس مخصوص جیر استفاده کرد. مقاومت جیر در مقایسه با چرم کمتر است پس نیاز به مراقبت بیشتری دارد. برای از بین بردن لک های موجود در جیر میتوانید از ترکیب جوش شیرین یا همان بیکربنات سدیم استفاده کنید.

نگهداری از کفش ایمنی لاستیک

از جنس لاستیک معمولا برای کفش های ایمنی عایق استفاده میشود که مقاومت خوبی نیز در برابر ضربه دارند. ایرادی که میتوان به کفش های ایمنی از جنس لاستیک گرفت این است که امکان تنفس و تهویه پا در آن وجود ندارد و استفاده ی طولانی مدت میتواند افراد را با مشکلاتی روبه رو کند.

برای نگهداری و شستشوی کفش ایمنی میتوانید از آب و محلول جوش شیرین استفاده کنید. سپس در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. دقت کنید که آب نباید به داخل کفش های ایمنی نفوذ کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟