8 نکته برای نگهداری کفش ایمنی و تمیز کاری آن

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

نگهداری کفش ایمنی مانند استفاده و انتخاب آن، بسیار اهمیت دارد. همانطور که می دانیم، استفاده از کفش های ایمنی برای کارگران و افرادی که در محیط های پر خطر و سخت مانند معدن, صنایع ریخته گری, ذوب فلزات, آتش نشانی و … مشغول به فعالیت هستند بسیار ضروری است.

هدف استفاده از لوازم ایمنی خصوصا در حین کار، به حداقل رساندن آسیب های ناشی از حوادث می باشد. در ادامه، حوادثی که ممکن است در حین کار برای افراد پیش آید را ذکر می کنیم:

 

اصول نگهداری کفش ایمنی
اصول نگهداری کفش ایمنی

 

 1. سقوط کردن یا پرتاب شدن اشیا سنگین, تیز و برنده
 2. ریختن مواد و مایعات مذاب و خطرناک
 3. کار روی سطوح ناهموار
 4. برق گرفتگی های احتمالی هنگام کار
 5. حضور در محیط های بسیار سرد یا گرم
 6. کارکردن با مواد قابل اشتعال و سوختنی

کفش ایمنی جزء اجزای محافظتی از پا است که انتخاب و نگهداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله نیز سعی داریم تا نکاتی را برای نگهداری کفش ایمنی بیان کنیم. پس، با ما همراه بمانید.

 

 

کفش ایمنی چیست؟

شرکت های تولیدی تجهیزات ایمنی، با تحقیقات فراوان شروع به طراحی و تولید کفش هایی کردند که بتواند آسیب های وارد شده به انگشتان پا و … را کاهش دهد.

در قسمت پنجه‌ی این کفش ها، از مواد سخت استفاده شده است تا در صورت رها شدن اجسام در حین جابه جایی، برای انگشت ها اتفاقی نیفتد. ضمن اینکه کفی مناسب آنها، خستگی ناشی از ساعت های طولانی استفاده از کفش را به حداقل می رساند و چرم رویه‌ی  آن از تعریق بیش از حد پا جلوگیری می کند. کفش ایمنی به عنوان تجهیزات فردی حین کار شناخته می شود.

نگهداری کفش

انواع کفش های ایمنی

قبل از اینکه در خصوص نگهداری کفش ایمنی صحبت کنیم، باید انواع این کفش ها را شناخته و طبق جنس آن ها، در خصوص نوع نگهداری کفش ایمنی اطلاعاتی را به شما بدهیم. کفش های ایمنی یا حفاظتی، در انواع مختلفی تولید می شوند و روز به روز با توجه به گستردگی نیاز مردم، مدل های جدیدی به بازار عرضه میشود. در ادامه، میتوان به چند نمونه از کفش های ایمنی اشاره کرد:

برای آشنایی بیشتر با کفش های ایمنی، میتوانید به مقاله‌ی بهترین شرکت تولیدی کفش ایمنی مراجعه کنید.

 

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

اصول نگهداری کفش ایمنی

نحوه ی نگهداری کفش ایمنی می تواند بسیار مهم باشد. روش های نگهداری کفش ایمنی می توانند در طول عمر کفش تاثیر داشته باشند. برای اینکه بدانیم چگونه از یک کفش ایمنی نگهداری کنیم، باید موارد بسیاری را در نظر داشته باشیم. در ادامه، برخی از این موارد را عنوان کرده و توضیح می دهیم.

روش تمیز کردن کفش های ایمنی

1. استفاده درست

همانطور که کفش ایمنی وظیفه ی نگهداری و محافظت از پای ما را بر عهده دارد، لازم است که ما نیز از آن مراقبت کنیم. برای این منظور، در درجه‌ی اول باید کفش ایمنی را مناسب با محیط کاری خود انتخاب کرده و کفش ایمنی درست اندازه‌ی پا باشد.

کفش های ایمنی فقط در محیط های کاری مورد استفاده قرار میگیرند و اگر قصد ندارید از آن استفاده کنید، لازم است تا کفش را در جعبه های مقوایی قرار دهید. استفاده از پلاستیک برای نگهداری هیچ کفشی مناسب نیست؛ زیرا پلاستیک در مدت زمان طولانی، ممکن است شکل و طراحی ارگونومیک کفش را تغییر دهد.

2. نظافت کفش ایمنی

پس از هر بار استفاده از کفش های ایمنی، لازم است تا آن را خشک کنید. خشک کردن این نوع کفش ها به دلیل جنسی که دارند ممکن است کمی طول بکشد. ضمن اینکه برای خشک کردن کفش های ایمنی به هیچ عنوان از بخاری, انواع فن و یا حتی خشک کن ها استفاده نکنید. کفش ایمنی برای خشک شدن کافی است تا در محیطی تهویه دار قرار بگیرد. در صورت استفاده از بخاری و انواع خشک کن ها، رویه ی کفش از بین می رود و به سرعت فرسوده می شود.

 

عمر مفید کفش ایمنی

3. حرارت و رطوبت

بهترین دما برای نگهداری درست از کفش های ایمنی, دمای کمتر از 25 درجه و رطوبت کمتر از 70 درصد است. عمر مفید کفش های ایمنی را نمی توان با عدد و رقم بیان کرد. کارشناسان، فاکتورهای مختلفی را برای تعیین عمر مفید یک کفش ایمنی در نظر می گیرند که از آن جمله، می توان به حرارت و رطوبت محیطی اشاره کرد.

 

چگونگی نگهداری از کفش ایمنی یحیی

4. عمر مفید و تعویض

چه زمانی باید یک کفش ایمنی را تعویض کرد؟ برای تعویض یک کفش ایمنی، تاریخ انقضایی وجود ندارد. نگهداری کفش ایمنی باید در شرایطی ایده آل انجام شود. با شرایط نگهداری خوب، یک کفش ایمنی می تواند از 5 تا 8 سال عمر کند. این مدت زمان برای عمر کفش ایمنی متغیر است. عمر کفش ایمنی، به موارد زیادی بستگی دارد.

به عنوان مثال: عوامل خارجی، موادی که فرد در محیط کار با آن ها در تماس است، شرایط کاری و … می توانند در طول عمر کفش تاثیر داشته باشند. اما چون کفش ایمنی در محیط کار با موادی سروکار دارد، می تواند سریع تر از کفش های دیگر خراب شود.

برای اینکه کفش ایمنی امنیت لازم را برای پای شما داشته باشد، بهتر است از 6 تا 12 ماه یک بار نسبت به تعویض کفش ایمنی خود اقدام کنید. اگر کفش ایمنی شما ظاهر خوبی دارد، باید بدانید که یک سری موارد را در کفش مورد بررسی قرار دهید تا کفش، ایمنی لازم را داشته باشد.

اما در صورت مشاهده هر یک از علائمی که در ادامه به آن می پردازیم، باید کفش ایمنی جدیدی را جایگزین کنید:

 • مشاهده ی ترک یا پوسته در زیره و رویه‌ی کفش
 • شکستگی در چرم
 • سوراخ و حفره
 • شکستگی پاشنه
 • کفی شل و نامتعادل
 • و…

نحوه بررسی چکمه های ایمنی

در ادامه، مواردی را که برای بررسی چکمه های ایمنی در نظر میگیرند، عنوان می کنیم:

 1. بررسی زیره‌ی پوتین و اطمینان از شل نبودن آن می تواند در مرحله ی اول مهم باشد.
 2. در مرحله ی دوم باید پاشنه‌ی چکمه را کشیده و اطمینان حاصل کنید که پاشنه در جای خود قرار دارد.
 3. بررسی مواد اطراف کفش با سوراخ کردن یا خراشیدن آن
 4. چک کردن زیره‌ی کفش و نداشتن سوراخ در زیره

نگهداری کفش ایمنی با رویه های مختلف

برای نگهداری کفش ایمنی و تمیز نمودن آن، باید حتما به رویه ی کفش توجه داشته باشید تا طول عمر کفش ایمنی شما افزایش پیدا کند. با چند ترفند ساده، می توان در نگهداری کفش ایمنی کوشا بود. در ادامه، با توجه به رویه‌ی کفش، نگهداری کفش ایمنی و تمیز کردن آن را شرح می دهیم.

نحوه ی نگهداری کفش ایمنی

1. نگهداری کفش ایمنی چرم

یکی از جنس های پر استفاده در رویه ی کفش های ایمنی، جنس چرم است. برای نگهداری از کفش های ایمنی از جنس چرم، لازم است که در ابتدا آنها را به هیچ وجه در معرض آفتاب و نور قرار ندهید. زیرا نور بیش از حد، باعث جمع شدن چرم و پوسته شدن آن میشود.

یک کفش چرم نباید مرطوب باشد. پس، باید بعد از اینکه از خشک بودن آن اطمینان حاصل کردید، با برس گرد و غبار سطح آن را بگیرید و از واکس چرم برای نرم شدن آن استفاده کنید. برای ایجاد مانعی در مقابل باران و آب، میتوانید از اسپری ضد آب استفاده کنید.

در صورتی که برای نگهداری کفش ایمنی شستشو الزامی بود، می توانید از کف صابون و یک پارچه ی لطیف برای این کار کمک بگیرید. در صورتی کفش ایمنی چرم نیاز به شستشو دارد که لکه هایی قوی بر روی آن ایجاد شده باشند.

 

2. نگهداری کفش ایمنی جیر

جیر نوعی چرم است که حالتی مات و کدر دارد و برای نگهداری کفش ایمنی جیر، باید از واکس و برس مخصوص جیر استفاده کرد. مقاومت جیر در مقایسه با چرم، کمتر است پس نیاز به مراقبت بیشتری دارد. برای از بین بردن لک های موجود در جیر، میتوانید از ترکیب جوش شیرین یا همان بیکربنات سدیم استفاده کنید.

3. نگهداری کفش ایمنی لاستیک

از جنس لاستیک، معمولا برای کفش های ایمنی عایق استفاده میشود که مقاومت خوبی نیز در برابر ضربه دارند. ایرادی که میتوان به کفش های ایمنی از جنس لاستیک گرفت این است که امکان تنفس و تهویه پا در آن وجود ندارد و استفاده‌ی طولانی مدت میتواند افراد را با مشکلاتی روبرو کند. برای نگهداری و شستشوی کفش ایمنی، میتوانید از آب و محلول جوش شیرین استفاده کنید.

سپس کفش ایمنی را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. دقت کنید که آب نباید به داخل کفش های ایمنی نفوذ کند.

 

4. نگهداری کفش پارچه ای

عموما در ساخت و تولید کفش ایمنی، از پارچه استفاده نمی کنند. اما نگهداری از این نوع کفش می تواند حائز اهمیت باشد. شستن کفش های پارچه ای، مشکلی نداشته و می توان آن ها را با کمک مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک به خوبی تمیز نمود و با دستمال خشک کرد. برای تمیز نمودن کفش پارچه ای، ابتدا هرگونه خاک و گل را از روی آن برمی دارید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط می کنید. مسواک را درون محلول خیس کرده و روی سطح کفش می زنید. سپس با دستمال حوله ای، کفش را خشک کنید.

نکات مهم برای افزایش طول عمر کفش و نگهداری از آن

در نگهداری کفش ایمنی، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. در ادامه، نکات مهم برای افزایش طول عمر کفش و نگهداری از آن را نام می بریم:

 • برای جلوگیری از سایش کفش باید توجه کنید که درزهای کفش کار ایمنی به خوبی تمیز شوند. ممکن است کثیفی ها یا سنگ ها، در شیار کفش قرار بگیرند که توجه به آن ها و تمیز کردن کفش در این موارد می تواند مهم باشد.
 • بهترین راه برای افزایش طول عمر کفش و نگهداری کفش ایمنی، این است که در هر بار استفاده کفش را به خوبی از گرد و غبار های موجود پاک کنید.
 • برای جلوگیری از شکنندگی رویه‌ی کفش و پشت آن، بهتر است در هنگام پوشیدن کفش ایمنی از یک پاشنه کش استفاده کنید.
 • کفش های ایمنی را تنها در هنگام کار استفاده کرده و پس از انجام کار، آن ها را عوض کنید.
 • برای اینکه کفی کفش ها خشک شده و از پوسیدگی آن ها جلوگیری شود، کفش ها را در معرض هوای آزاد قرار دهید.
 • استفاده از تابش مستقیم خورشید و گرما، راه مناسبی برای خشک کردن کفش ها نمی باشد.
 • نباید فشار زیادی را در هنگام تمیز کردن یا دستمال کشیدن، به کفش وارد کنید.
 • شل کردن بندهای کفش ایمنی نه تنها سبب می شود که پا به راحتی از کفش جدا شود، بلکه می تواند در نگهداری کفش ایمنی روش مناسبی باشد.

خرید کفش ایمنی

قبل از خرید کفش ایمنی، خریداران باید اطلاعاتی را در خصوص کفش مد نظر خود داشته باشند. تاریخ تولید کفش و تاریخ انقضاء آن، دو مورد از مواردی هستند که می توانند برای خریداران مهم تلقی شوند. با کمک برچسب زیر زبانه ی کفش می توان به این دو مورد دسترسی پیدا کرد. گروه صنعتی یحیی، محصولات ایمنی بسیاری را ارائه می دهد.

کفش ایمنی، یکی از محصولات ایمنی بوده و برای استفاده در محیط های کار توصیه می شود. خریداران برای خرید و نگهداری کفش ایمنی، باید از بازرگانی های معتبر کمک بگیرند. این گروه صنعتی با تجربه ای چندین ساله، می تواند بهترین راهنمای شما برای خرید کفش ایمنی باشد. از طرفی، مقالات کاربردی و مناسبی در سایت قرار دارد که شما را برای خرید کفش ایمنی راهنمایی می کند. گروه صنعتی یحیی، امکان مشاهده ی لیست قیمت را برای شما فراهم آورده است.

در کنار کیفیت بالای کفش های ایمنی که در این گروه صنعتی عرضه می شوند، قیمت مناسب نیز این گروه بازرگانی را به عنوان یک شرکت معتبر مطرح نموده است. قیمت کفش ایمنی را در سایت مشاهده نموده و خریدی بی واسطه داشته باشید. مقایسه ی قیمت ها، شما را برای خرید از این گروه صنعتی مطمئن می کند. بهترین مارک های کفش ایمنی را می توانید در وب سایت یحیی برند ببینید.

علاوه بر این، دادن نظرات می تواند برای گروه یحیی مفید بوده و این گروه را در خدمت رسانی هر چه بیشتر به شما یاری کند. پس، نظرات خود را به اشتراک بگذارید. تیم فروش یحیی که از کارشناسان و متخصصین توانمندی در این حوزه تشکیل شده است، در هر لحظه آماده ی پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟