چگونه کودکان را به زدن ماسک کودکانه تشویق کنیم؟

چگونه کودکان را به زدن ماسک کودکانه تشویق کنیم؟

بسیاری از بزرگسالان از مزایای استفاده از ماسک مطلع هستند. اما مجاب کردن کودکان به استفاده از ماسک کودکانه و مختص آنها، بنا به سنی که در آن قرار دارند، یک چالش اساسی محسوب می شود.

 

توصیه می شود در روزهای پر خطر برای خروج از منزل حتما ماسک بزنید. این توصیه باید حتما برای کودکان هم در نظر گرفته شود. باید کودکان تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و در خارج منزل باید از ماسک کودکانه استفاده کنند. طبق توصیه متخصصان باید به این نکته توجه کرد که ماسک برای کودکان زیر دو سال ضرر دارد. زیرا باعث اختلال در نفس کشیدن آن‌ها می‌شود.

اما بهترین راهکار در روزهای پر خطر, در خانه ماندن است. نقش والدین برای فرزندشان در رعایت همه موارد به عنوان الگو بسیار حائز اهمیت است.

 

به مقاله هر آنچه که باید درباره ماسک مناسب بدانید هم نگاهی بیندازید.

 

چه کنیم تا کودکان به زدن ماسک ترغیب شوند؟

 •  متناسب با روحیه کودک از ماسک‌هایی که جذابیت دارند. و ماسک های کودکانه ایی که مختص آنها طراحی و روانه یبازار شده ,استفاده کنید.
 • اگر خودتان ماسک می‌دوزید سعی کنید از رنگ‌هایی که فرزندتان دوست دارد یا از پارچه‌هایی که تصاویر شخصیت‌های کارتونی دارد استفاده کنید. چرا که ماسک‌های جراحی برای کودکان ممکن است ترسناک به نظر برسند. همچنین می‌توانید ماسک‌های جراحی را به شکل شخصیت‌های کارتونی نقاشی کنید تا کودکان به استفاده از آن‌ها علاقه‌مند شوند.
 • هنگامی که با کودک خود بازی می‌کنید، برای عروسک‌های آن‌ها نیز از ماسک ها کودکانه استفاده کنید.
 •  همراه کودک خود بر روی ماسک‌ها نقاشی بکشید و آن‌ها را طراحی کنید.
 •  حین بازی با کودک خود نقش پزشک را ایفا و به این ترتیب او را به ماسک زدن تشویق کنید.

کودکانی که از سمعک استفاده میکنند

 

اگر کودک شما دارای سمعک است، ماسک‌هایی که بند آن‌ها از پشت گوش رد می‌شود ممکن است صدا‌های اضافه تولید کند. پس استفاده از این ماسک‌ها برای کودک شما مناسب نیست.

 

چگونه کودکان را به زدن ماسک کودکانه تشویق کنیم؟

چگونه کودکان را در روزهای پر خطر در خانه نگه داریم؟

این روز‌ها فرصت مناسبی به وجود آورده که والدین بیشتر از قبل بتوانند برای فرزندان خود وقت بگذارند. بهتر است والدین با فرزندان خود بیشتر صحبت و آن‌ها را به مطالعه دعوت کنند. همچنین نقاشی کشیدن همراه با کودک، قصه گویی و تئاتر از جمله موارد سرگرم کردن کودکان در خانه است.

بهتر است والدین به فرزندان خود مسئولیت بسپارید و آن‌ها را در فعالیت‌های روزانه خود سهیم کنید. والدین باید با کودکان خود همبازی شوند و با این کار روابط دوستانه و عمیقی با فرزندان خود برقرار کنند. البته به اینکه باید دقت کرد که بازی‌ها متناسب با سن و روحیه کودکانه فرزند باشد. اجازه ندهید که کودک شما با هیجانات منفی و ترس هایش تنها بماند و به آن‌ها فرصت دهید تا احساسات خود را بیان کنند و شنونده خوبی برای آن‌ها باشید.

کار زیبای یونیسف

سازمان یونیسف برای آشنایی کودکان انیمیشن‌های جالبی ساخته است که مورد توجه کاربران در رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته است. در این انیمیشن‌ها به کودکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شستشوی دست‌ها و زدن ماسک نشان داده شده است.

جالب است بداندی که بسیاری از کاربران از این انیمیشن استقبال کردند و آن را مفید دانستند.

 

صحبت کردن با کودکان کم سن و سال

والدین برای تشویق کودکان 2-4 ساله، خودشان از ماسک استفاده کنند. کودکان در این سن تمایل زیادی به تقلید از دیگران دارند. اگر افراد خانواده ماسک بزنند، آنها نیز ماسک خواهند زد. همچنین طرح روی ماسک نیز برای این گروه سنی مهم است. بهتر است برای کوچکترها و بچه های مدرسه ای از طرح های خنده دار یا طرح شخصیت های کارتونی کودکانه استفاده شود.

ماسک بچه ها باید رنگی باشد تا به این ترتیب بتوان آنها را از ماسک بقیه اعضای خانواده جدا کرد. همچنین می توان از شکل حالات چهره مانند خنده و غیره استفاده نمود.

هدف از این کار هدایت آنها به سوی استفاده از ماسک است. اما اگر کودک طاقت چندانی در اینباره از خود نشان نمی دهد، صبوری به خرج دهید. بدترین کاری که می شود در اینباره انجام داد، اعمال زور برای زدن ماسک است.

اگر کودکتان از زدن ماسک می ترسد، به او عکس کودکانی که ماسک های رنگی و کودکانه زده اند را نشان دهید. یا ماسکی با عکس حیوان یا شخصیت کارتونی مورد علاقه اش برایش بیابید.

کودکان مهدکودکی یا سال اول ابتدایی

 

کودکان در این دوره بیشتر از اطرافیان خود تقلید می کنند. اگر او تمایل به استفاده از ماسک نشان داد، شما نیز از فرصت استفاده کرده و درمورد اهمیت ماسک با او صحبت کنید. مثلا به او بگویید که با زدن ماسک او می تواند از انتقال میکروب به دوستانش جلوگیری کند و از خودش هم محافظت نماید.

کودکان در این سن درک بسیار خوبی از قوانین دارند، بنابراین اهمیت زدن ماسک در این دوره را مانند پوشیدن کفش برای آنها تشریح کنید تا درک بهتری از شرایط داشته باشند. مثلا به او بگویید که شخصیت کارتونی مورد علاقه اش از ماسک استفاده می کند ، بنابراین ماهم باید در مکان های عمومی ماسک بزنیم.

کودکان در مقطع ابتدایی

کودکان در این سن درک بهتری از فرایندهای دور و اطرافشان  دارند، بنابراین بد نیست والدین با آنها مستقیما صحبت کرده و با انتخاب کلمات مناسب از انها بخواهند که مسولیت اجتماعی خود را در دوره بیماری به بهترین شکل ایفا کنند. مثلا به او بگویید که در جامعه میکروبی وجود دارد که باعث بیماری همه شده، پس می توانی با زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی با دوستانت و شستن دست ها، به بهبود مردم کمک کنی. به او بگویید که پزشکان به کمک ما نیاز دارند، پس سعی کن بدون ماسک به مکان های عمومی نروی.

الگوی خوب بودن

اگر تبدیل به الگوی خوبی برای کودکان شوید، کودکان نیز با تقلید  از رفتار شما سعی می کنند که به بهبود وضع موجود کمک کنند.

 

 

در چه مکان‌هایی کودکان نیاز به ماسک‌زدن دارند؟

در مکان‌هایی کودکان باید از ماسک صورت استفاده کنند؛ مکان‌هایی که شاید کودک نتواند در آن از دیگران فاصله بگیرد؛ مثلا زمانی که مجبور هستید آنان را به پزشک، داروخانه یا فروشگاه مواد غذایی ببرید. نکته قابل توجه برای خانواده‌ها این است که مراقب باشند کودکان سطوح را در خارج از منزل لمس نکنند؛ مثلا وقتی به پیاده‌روی می‌روید یا بچه‌ها را به زمین بازی می‌برید، مراقب باشید بچه‌ها سطوحی را که احتمال دارد دیگران لمس کرده باشند، لمس نکنند. البته این کار ساده نیست و شاید نیاز باشد بار‌ها دست کودک را بشویید و ضدعفونی کنید.

شاید با خواندن این عبارت‌ها فکر کنید ماندن در خانه بهتر از بیرون رفتن با این حجم از استرس و بدقلقی کودکان است. دقیقا همین‌طور است؛ ماندن در خانه و فاصله گرفتن از اجتماع هنوز بهترین راه برای محافظت از خانواده خود در برابر خطرات بیماری هاست؛ به‌خصوص برای بچه‌های کوچک‌تر که ممکن است درک نکنند چرا نمی‌توانند به سمت افراد دیگر بروند یا چیز‌ها را لمس کنند.

اگر فرزند من از پوشیدن ماسک وحشت کند، چه باید کرد؟

این مسأله قابل پیش بینی است  که کودکان ممکن است از پوشیدن ماسک  وحشت داشته باشند. چند ایده وجود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند کمتر بترسند. در حالی که ماسک زده‌اید به آینه نگاه و در مورد آن صحبت کنید.

 

ماسک را روی صورت یکی از عروسک‌های مورد علاقه کودک خود قرار دهید. می‌توانید آن را تزیین کنید تا شخصی‌تر و سرگرم‌کننده‌تر باشد. تصاویر کودکان دیگر را که ماسک زده‌اند به فرزند خود نشان دهید. می‌توانید در خانه ماسک بزنید تا تمرینی برای عادت کردن کودک به ماسک شود.

 

درباره کودکان زیر سه سال بهتر است به سوالات آنان به سادگی، به زبانی که برایشان قابل درک است، پاسخ دهید. اگر در مورد اینکه چرا مردم از ماسک صورت استفاده می‌کنند، پرسیدند، توضیح دهید گاهی اوقات که بیماری همه را در معرض خطر قرار می‌دهد، مردم ماسک می‌زنند و زمانی که اوضاع بهتر شد، آن‌ها دیگر نیازی به ماسک زدن ندارند.

در مواجهه با کودکان بالای سه سال، سعی کنید روی میکروب‌ها تمرکز کنید. توضیح دهید که میکروب‌ها مخصوص بدن انسان است؛ بعضی میکروب‌ها خوب و بعضی دیگر بد است. بد‌ها می‌تواند آن‌ها را بیمار کند و از آنجایی که همیشه نمی‌توانیم بگوییم کدام یک از آن‌ها خوب یا بد است، پوشش ماسک اطمینان می‌دهد که میکروب‌ها را از بدن خود دور نگه داریم.

 

ماسک راحت برای کودک تهیه کنید

ماسک زدن اگرچه برای بزرگسالان ساده به نظر می‌رسد، اما برای کودکان می‌تواند سخت و حتی ترسناک باشد.

 

در ادامه چند نکته آورده شده است که به کمک آن‌ها می‌توانید استفاده از ماسک کودکانه  را برایآنها آسان تر کنید

 1. از پارچه‌های طرحدار و رنگی مخصوص کودکان استفاده کنیداگر خودتان ماسک می‌دوزید از پارچه‌هایی استفاده کنید که کودک‌تان آن را دوست دارد. می‌توانید از پارچه‌ای با رنگ یا تصاویر کارتون‌های مورد علاقه کودک‌تان برای تهیه ماسک استفاده کنید. این موضوع درباره ماسک برای خودتان نیز صدق می‌کند. ماسک‌های جراحی ممکن است برای کودکان ترسناک به نظر برسد، اما ماسک تهیه شده از پارچه‌ای رنگارنگ توجه آنان را بیشتر جلب می‌کند.
 2. ماسک را از لباسی آشنا برای کودک تهیه کنیدمی‌توانید با استفاده از یکی از لباس‌های کهنه کودک‌تان ماسک تهیه کنید یا از شال و روسری برای پوشاندن صورت او کمک بگیرید. از لباسی که برای کودک‌تان آشناست برای تهیه ماسک استفاده کنید.
 3. طراحی راحتی برای ماسک در نظر بگیریدپزشکان و پرستارانی که تمام روز ماسک می‌پوشند، اغلب از درد گوش شکایت می‌کنند. برای اطمینان از اینکه کودک شما با این مشکل مواجه نشود، می‌توانید چند تغییر در ماسک ایجاد کنید.
 4. دخترانی که مو‌های بلندتری دارند، می‌توانند ماسک را پشت مو‌ها یا گل سر خود قرار دهند. همچنین می‌توانید به یکی از هدبند‌ها یا کلاه‌های کودک‌تان دکمه اضافه کنید و بند‌های ماسک را پشت آن قرار دهید. با استفاده از سنجاق نیز می‌توانید دو بند ماسک را در پشت سر به یکدیگر وصل کنید.
 5. ماسک را تزیین کنید
 6. قبل از تهیه ماسک با کودک خود یک کاردستی درست کنید. با استفاده از پارچه‌های رنگی به کمک کودک خود شکلک‌ها و عروسک‌های پارچه‌ای تهیه کنید و در کنار ماسک قرار دهید و به کودک اجازه دهید در مراحل تهیه ماسک شما را همراهی کند. از پارچه‌هایی استفاده کنید که رنگ پس ندهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟