چگونه یک دستکش کار ایمنی انتخاب کنیم؟

چگونه دستکش کار را انتخاب کنیم؟

دستکش کار ایمنی یکی از لوازم ایمنی مفید در هنگام انجام فعالیت های مختلف در صنایع است. شما ممکن است در صنایع شیمیایی یا در صنایعی که با برش قطعات سر و کار دارد, مشغول به فعالیت باشید.

حتی ممکن است شما یک جوشکار باشید و در طول روز ساعت ها مشغول این کار باشید. یکی از لوازمی که لازمه ی اینگونه مشاغل است و ایمنی شما را بالا می برد بدون شک دستکش ایمنی متناسب با شغل شماست.

انواع دستکش کار ایمنی

چگونه دستکش کار را انتخاب کنیم؟

 

با وجود انتخاب های زیادی که برای محافظت از دستان وجود دارد. انتخاب دستکش مناسب برای یک فعالیت شغلی خاص, می تواند شما را سردرگم کند. می توان با پوشیدن دستکش مناسب از اکثر مصدومیت ها و بیماری های پوستی جلوگیری به عمل آورد. متاسفانه بعضی مواقع نیروی کار از این دستکش ها استفاده نمی کنند.

آن ها گمان می کنند که با پوشیدن دستکش ایمنی، سرعت آن ها و مهارتشان در کار کاهش می یابد. همین مساله باعث می شود تا در طول انجام کار با آسیب های سطحی و جدی موجه شوند که بسیار خطرناک هستند. به دلایلی که گفته شد، بسیار اهمیت دارد که دستکش بتواند به هر دو نیاز پاسخ دهد. به عبارتی دیگر دستکش ها هم باید امنیت نیروی کار را بالا ببرد. و هم خللی در چابکی و سرعت عمل و مهارت فرد به وجود نیاورد.

 

نحوه ی انتخاب دستکش ایمنی مناسب

شما چگونه می توانید بهترین دستکش را انتخاب کنید که مناسب فعالیت کاری خاص شما باشد؟ انتخاب بهترین دستکش فراتر از انتخاب سایز مناسب است. یعنی شما باید دستکشی را انتخاب کنید که ایمنی بیشتری را برایتان به ارمغان می آورد. دستکش در صنایع مختلف باید بر اساس مواد یا ابزاری که قرار است با آن ها در تماس باشد و یا خطرهایی که این ابزار و مواد می توانند به وجود آورند انتخاب شود. البته بسیار مهم است که دستکش ایمنی باید مناسب عملیات مورد نظر شما باشد و سرعت عمل را پایین نیاورد.

در واقع دستکش ایده آلی که از شما در برابر مواد شیمیایی و ابزارآلات مختلف و همچنین حرارت بالا محافظت کند. همچنین بسیار راحت و انعطاف پذیر باشد، به طور قطع وجود ندارد. دستکش ها تنها می توانند شدت آسیب را تا حد مناسبی کاهش دهند. اینگونه نیست که شما گمان کنید با داشتن دستکش محافظ می توانید با خیال راحت با ابزار، دستگاه ها و مواد شیمیایی تماس برقرار کنید و آسیبی نبینید.

در چه محیطی فعالیت می کنید؟

قبل از انتخاب دستکش مناسب، باید محیطی که در آن کار می کنید و قرار است در آنجا از دستکش استفاده کنید هم در نظر بگیرید. شاید در بخش مواد شیمیایی، سخت ترین انتخاب تشخیص حلال، ماده شیمیایی یا محلولی است که کاربر نهایی با آن کار می کند. زیرا این ماده در صنایع مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. امکان دارد یک دستکش ایمنی برای کار در صنعت شیمیایی خاصی مناسب و برای صنعت دیگر نامناسب باشد.

در صنعت برای کار با مواد شیمیایی دستکش های مختلفی وجود دارند. هرکدام از آن ها ویژگی ها و قابلیت های خاصی دارند که برای کار با برخی مواد شیمیایی مطلوب هستند.

اکثر تولیدکننده های دستکش ایمنی برای صنایع شیمیایی مختلف کاتالوگ هایی را ارائه می دهند. بر روی این کاتالوگ ها جنس مواد تشکیل دهنده دستکش ایمنی نوشته شده. و البته مهم تر از آن شما لیستی از مواد شیمیایی خطرناک که می توانید از این دستکش برای تماس با آن ها استفاده کنید را مشاهده می کنید. این کاتالوگ می توانند کار انتخاب را برای شما راحت تر کنند.

 

دستکش صنعتی مناسب برای مواد شیمیایی

 

چگونه دستکش مناسب را انتخاب کنیم؟

 

پس از آنکه نوع مواد شیمیایی که با آن ها سر و کار دارید را مشخص کردید. باید در میان انواع دستکش ها بگردید و جنس یا پلیمر آن دستکش ایمنی که بیشترین هماهنگی را دارد انتخاب کنید. دستکش های مختلف تنها در نوع مواد محافظتی متفاوت نیستند. بلکه این اختلاف در جنس و بافت خود دستکش، انعطاف پذیری و ضخامت نیز وجود دارد.

زمانی که نوبت به انتخاب دستکش صنعتی می رسد، اینگونه نیست که یک دستکش برای تمام موقعیت ها و فعالیت ها قابل استفاده باشد. دو فاکتور اساسی در هنگام انتخاب دستکش وجود دارد؛

 1. دگرگونی
 2. نفوذ

دگرگونی

این مورد به معنی تغییرات فیزیکی است که پس از برخورد با مواد شیمیایی برای دستکش رخ می دهد. برای مثال هیدروکربن می تواند لاتکس را به سرعت تخریب کند و باعث دگرگونی آن شود. این در حالی است که پلیمر نیتریل در برابر این گروه مواد شیمیایی مقاوم است.

نفوذ

در مقابل نفوذ به معنای رسوخ گازها و بخارات شیمیایی به درون دستکش است. این عامل بسیار اهمیت دارد و نفوذ این بخارها و گازها به درون دستکش باعث به وجود آمدن مشکلات پوستی برای کارگران می شود. همچنین این گازها از طریق پوست به جریان خون وارد می شوند و می توانند منجر به انواع بیماری های خطرناک شوند. بنابراین اهمیت دستکش صنعتی را در مقابله با مواد شیمیایی جدی بگیرید.

مدل های فراوانی از دستکش ایمنی وجود دارد که در مقابل مواد شیمیایی از شما محافظت می کند. در اینجا با برخی از متداول ترین دستکش ها در این زمینه آشنا می شویم.

 

دستکش لاتکس

پلاستیک طبیعی یا همان لاتکس ارزان قیمت ترین و متداول ترین دستکش ها در صنایع شیمیایی مختلف هستند. البته باید بدانید که لاتکس مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی ندارد. بیشتر در صنایع غذایی و دارویی از دستکش لاتکس استفاده می شود. زیرا این دستکش ها در مقابل پاتوژن های خونی مقاوم هستند.

زمانی که از دستکش لاتکس استفاده می کنید، یکی از نگرانی هایی که می توانید داشته باشید آلرژی های پوستی است. پودر موجود در این دستکش ها ممکن است برای پوست دست شما ایجاد آلرژی کند و به آن آسیب برساند. پوست های حساس معمولا بیشتر در معرض این آلرژی هستند. همچنین بعضی از افراد با پوشیدن دستکش ایمنی لاتکس دچار واکنش های حساسیتی نظیر تنگی نفس یا آسم می شوند.

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل مقاومت عمومی خوبی در مقابل مواد شیمیایی دارد. این دستکش ها کمی گران تر از دستکش لاتکس هستند. اما از سایر دستکش های ایمنی ارزان قیمت تر و مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین این دستکش ها در مقایسه با سایرین در صنایع بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. دستکش نیتریل برای کار با مواد شیمیایی جان سخت است و به راحتی خراب نمی شود.

تولیدکنندگان شیمیایی برای انجام فعالیت هایی که در کارخانجات صورت می گیرد .غالبا از این دستکش صنعتی بهره می برند. نیتریل در مقابل بنزین، نفت و سایر حلال های پتروشیمی مقاومت خوبی دارند. یکی از راه حل های جلوگیری از حساسیت های ایجاد شده توسط دستکش لاتکس، استفاده از دستکش نیتریل به جای آن هاست که ضد حساسیت می باشد.

توصیه می شود در برخورد با کتون ها، اسید های قوی اکسید کننده و مواد شیمیایی آلی حاوی اکسیژن از این دستکش ها استفاده نکنید. همچنین این مدل در برابر مواد شیمیایی گرم، مقاومت کمی دارد و بهتر است در چنین شرایطی از دستکش ایمنی مناسب تری بهره ببرید.

دستکش نئوپرن

این مدل دستکش ها در مقابل رنج وسیعی از مواد شیمیایی خطرناک، مقاومت عالی و بالایی دارند. اسیدها، الکل ها، روغن ها و جوهر ها برخی از موادی هستند که می توانید برای کار با آن ها از دستکش نئوپرن استفاده کنید. در واقع مهمترین دلیلی که این دستکش را به عنوان دستکش اسیدی در صنعت معرفی کرده، محافظت بالایی است که در برابر اسید ها، مواد پایه و بسیاری از مواد شیمیایی ارگانیک دارد.

ویژگی دیگر این پلیمر، انعطاف پذیری و چابکی به هنگام کار کردن است. دستکش نئوپرن برای موقعیت هایی که نیاز به حساسیت و ظرافت بالا برای انجام کار دارد، بسیار مناسب است. پیشنهاد می شود از این دستکش ها برای کار با عامل های اکسید کننده ی غیر طبیعی مانند ترکیب های اسید نیتریک و اسید کرومیک استفاده نکنید.

دستکش PVC

دستکش PVC که با نام دستکش پلاستیکی هم شناخته می شود. به طور عمده در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل استفاده از این مدل در صنعت پتروشیمی، قیمت ارزان آن هاست که شما می توانید از آن ها به عنوان دستکش یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

با این حال دستکش PVC دوام مناسبی دارد و در مقابل خطر بریده شدن هم از دست شما مراقبت می کند. این مدل دستکش ایمنی نسبت به مدل های پلیمری دیگر در مقابل عامل های اکسیداسیون رقیق کننده نظیر نیتریک. کرومیک، هیدروکلریک و اسید فسفریک مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

 

اهمیت استفاده از دستکش ایمنی در مشاغل سخت
انواع دستكشهای ایمنی

دستکش پی وی سی

بیشترین مورد مصرف دستکش بوتیل برای کار با گازهایی نظیر هیدروژن سیانید و گاز کلر است. دلیل این امر عدم نفوذ پذیری بالای این دستکش ایمنی در مقابل گازها است. به دلیل ساختار مولکولی عالی این ماده، از آن برای لایه ی داخلی تایر ها نیز استفاده می شود. تا باد تایر به سادگی از آن خارج نشود. همچنین برای ساخت لباس های نظامی ضد گاز نیز از بوتیل استفاده می شود تا آن را نفوذ ناپذیر کند.

یکی از مشکلات استفاده از دستکش بوتیل، قیمت بالای آن است. بوتیل یکی از گران ترین مواد در ساخت دستکش صنعتی است. اما باید توجه کرد که این دستکش بسیار در حفظ سلامت و ایمنی افراد تاثیرگذار است.

دستکش ویتون

ویتون گران ترین پلیمر تولید شده در دنیاست. اما از طرفی این پلیمر بسیار اثر بخش و کاراست. دستکش ویتون قادر است در شرایط بسیار خطرناکی که مدل های دیگر کارایی ندارند با قدرت کار کند و از شما محافظت کند. تولید ویتون در ابتدا برای استفاده در صنعت هوافضا بود، زیرا که این ماده مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و گرما دارد.

زمانی که قرار است با هیدروکربن های آروماتیک نظیر بنزن و تولوئن کار کنید. دستکش ویتون مطمئن ترین انتخاب شماست. از آنجایی که تحقیقات نشان داده اند که بنزن باعث سرطان کبد می شود. حتما علاقه دارید که با استفاده از دستکش ویتون از سلامت خود و نیروی کار خود در برابر آن محافظت کنید.

 

ملاحظات فیزیکی دستکش ایمنی

علاوه بر انتخاب جنس دستکش و اطمینان از کارایی آن در مقابل مواد شیمیایی. فاکتور های دیگری هم وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید تا مناسب ترین دستکش را برای کارتان خریداری کنید. شما ممکن است دستکشی با جنس عالی داشته باشید. اما اگر کارگر نتواند دست های خود را خم کند و به راحتی ابزار را در دست بگیرد، در این صورت دستکش شما بی مصرف خواهد بود.

دستکش جوشکاری

جوشکاری شامل رنج وسیعی از دستوراتی است که رعایت آن ها برای حفظ سلامتی شما کاملا ضروری است. سوختگی ها رایج ترین آسیب و خطری است که به دلیل وجود جرقه ها و مواد مذاب در جوشکاری، فرد را تهدید می کند. در صورتی که این مواد مذاب و جرقه های ناشی از مدل های مختلف جوشکاری بر روی پوست شما بریزد، ممکن است سوختگی های شدیدی را به وجود آورد. باید یک سری فاکتورها را در جوشکاری رعایت کنید تا آسیب ها به حداقل برسند.

 • بیش از ۲۵ درصد از حادثه های جوشکاری شامل آسیب به دست و انگشتان است.
 • حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از سوختگی های به وجود آمده در حین جوشکاری نیاز به خدمات اورژانسی دارد.
 • ۷۰ درصد افرادی که بر اثر جوشکاری مصدوم شده اند، اعلام کرده اند که از دستکش جوشکاری استفاده نکرده اند.

لوازم ایمنی را فراموش نکنید

اهمیت استفاده از دستکش ایمنی در مشاغل سخت

 

داشتن لوازمی که سلامت شما را تضمین کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری کنند به اندازه ی داشتن وسایل و تجهیزات جوشکاری اهمیت دارند. دو قسمت مهم بدن که باید در حین جوشکاری به شدت از آن ها محافظت کنید، دست ها و چشم ها هستند. تمام اینها دلایلی هستند که پوشیدن دستکش ایمنی در حین جوشکاری را ضروری می کنند. شما باید بهترین دستکش جوشکاری را که در بازار وجود دارد برای خود و کارگران خود خریداری کنید تا از سلامت آن ها محافظت کنید.

دستکش مناسب و با کیفیت می تواند از دست شما در مقابل لبه های تیز فلزی، سطوح رنده ای، فلز داغ سرخ شده، مواد مذاب و جرقه ها محافظت کند. همچنین دستکش مناسب می تواند از دست شما در مقابل اشعه ی ماوراء بنفش که در جوشکاری arc تولید می شود، محافظت کند.

 

دستکش کار ایمنی ویژه جوشکاری

در حین جوشکاری و عملیات برش، داشتن بهترین و با کیفیت ترین دستکش ایمنی باعث تضمین سرعت، مهارت و امنیت جوشکاری می شود. اکثر کارفرما ها باید اطمینان حاصل کنند که افراد آن ها از بهترین و با کیفیت ترین دستکشها استفاده می کنند تا مصدومیت و اتلاف زمان را کاهش دهند و بهترین عملکرد را داشته باشند.

استانداردهای جوشکاری مشخص کرده اند که تمام جوشکارها باید دستکش جوشکاری مقاوم در برابر حرارت به دست کنند. و پس از آن شروع به کار کنند. این دستکش ها باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • توان مقابله با شوک الکتریکی که ممکن است از جانب تجهیزات جوشکاری به شخص وارد شود.
 • وجود لنت های عایق برای محافظت از مناطقی که در معرض پرتو انرژی قوی قرار دارند.
 • پوشاندن سطح زیادی از دست با به کار بردن بهترین مواد اولیه تا سوختگی پوست به حداقل برسد
 • استفاده از چرم یا دیگر مواد مقاوم در مقابل شعله
 •  راحتی و اندازه ی درست دستکش کار ایمنی نیز اهمیت دارد.

 

اگر دستکش جوشکاری دو ویژگی راحتی و محافظت را در کنار هم داشته باشد. مسلما جوشکارها بیشتر راغب به استفاده از آن ها هستند و آسیب دیدگی ها بسیار کاهش خواهد یافت.

 

جنس دستکش ایمنی جوشکاری

بهترین ماده‌ی اولیه برای تولید این دستکش ها چرم است. تا بتواند بیشترین سطح امنیت و راحتی را در هنگام کار با اشعه ی arc، آهن داغ و ذوب شده و جرقه ها فراهم کند. دستکش ها باید به اندازه ای ضخیم باشند که به سادگی نسوزند و فرسوده و چروک نشوند. از چرم های گوناگونی برای ساخت دستکش کار ایمنی ویژه جوشکاری استفاده می کنند. هر کدام از این چرم ها سطح خاصی از محافظت، دوام و راحتی را برای مصرف کننده به همراه دارند.

چرم های مورد استفاده برای تولید دستکش جوشکاری شامل موارد زیر می باشند که توسط برترین برندهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرند؛

پوست گوزن:

پوست گوزن را می توان به عنوان راحت ترین چرم موجود معرفی کرد. این راحتی به هیچ عنوان از مقاومت آن در مقابل گرمای بالا، شعله و مواد مذاب کم نمی کند.

چرم گاو:

چرم گاو یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده ی دستکش جوشکاری است. این چرم دارای ویژگی هایی همچون دوام بالا و مقاومت در برابر حرارت و شعله می باشد. دستکش هایی که از این چرم تولید می شوند برای دوام، راحتی و تطبیق پذیری مشهور هستند.

پوست آهو:

راحتی و تناسب بالا به همراه چابکی در کار کردن، تماما ویژگی دستکش کار ایمنی ویژه جوشکاری ساخته شده از پوست آهو می باشد. پوست ضخیم آهو برای مقاومت در برابر حرارت بالا مناسب است. و این مزیت را دارد که به فرم دست شما در می آید و بسیار انعطاف پذیر است. این مدل دستکش ها بسیار راحت هستند.

پوست بز:

معمولا جوشکارها ترجیح می دهند از دستکشی استفاده کنند که از پوست بز تولید شده است. این دستکش ها راحت، سبک و انعطاف پذیر هستند که برای برداشتن و قرار دادن میله ها در جای مناسب بسیار مهم است. همچنین دستکش جوشکاری تولید شده از پوست بز، ضد آب و ضد روغن است. مرغوب ترین دستکش ها از لایه‌ی بالایی پوست حیوان که با کیفیت ترین قسمت آن است تهیه می شود.

این دستکش ها تعادلی میان انعطاف پذیری و محافظت در مقابل گرما به وجود آورده اند که در بسیاری از انواع جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی

دستکش ضد برش

ممکن است شما لازم باشد سال ها یا حتی برای تمام عمر کاری خود با ابزارهای برش کار کنید. دستکش ضد برش طراحی شده است تا از دست شما در مقابل بریده شدن به وسیله ی ابزار تیز و برنده جلوگیری کند. در واقع هیچکس دلش نمی خواهد یک انگشت خود را از دست دهد.

زمانی که بدترین دردها را در ذهن خود مرور می کنید، درد بریده شدن دست یا انگشت بدون شک می تواند در بالای لیست شما قرار بگیرد. خیلی فاکتور ها می تواند یک دستکش کار ایمنی را ضد برش کند. معمولا افرادی که در صنایع سنگ، چوب و فلزات فعالیت می کنند با ابزار های سایشی و برشی زیادی سر و کار دارند. این افراد بیشترین نیاز را به دستکش ضد برش دارند.

دستکش های ضد برش مختلفی در بازار با سطوح مختلف مقاومت در برابر برش وجود دارند. اگر فکر می کنید که شما حتما به دستکشی با بالاترین سطح محافظت نیاز دارید، کاملا در اشتباه هستید.

استفاده از الیافت مصنوعی در تولید دستکش های ایمنی کار

این نوع دستکش ها معمولا از الیاف مصنوعی ساخته می شوند. این الیاف مصنوعی به دور لایه‌ی نازک استانداردی از فایبرگلاس یا استیل پیچیده می شوند. هر تولید کننده ای که می خواهد دستکشی با مقاومت بالاتر در مقابل بریدگی تولید کند. باید از الیاف مصنوعی بیشتری برای دستکش استفاده کند.

دستکش ضد برش حرفه ای برای شغل ها و شرایط بسیار حساس کاری طراحی شده اند. برای مثال کار با تیغه ها و ورقه های باریک در کارخانه ی کاغذ یا کار با کابل های استیل جزء مواردی هستند که نیاز به محافظت بالا از دستان وجود دارد. اگر شغلی که شما دارید همچین حساسیت و ریسک بالایی را ندارد. خرید دستکش ایمنی ضد برش با مقاومت بسیار بالا تنها دور ریختن پول و سرمایه ی شماست.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر؛

 1. با انواع دستکش کار آشنا شوید
 2. تأثیر لرزش بر سلامت انسان
 3. تجهیزات ایمنی در حفاری
 4. چگونه هنگام کار دچار گرمازدگی نشویم؟
 5. راهنمای انتخاب انواع دستکش ایمنی کار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟