از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟

از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد ماسک چند بار مصرف اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم و سوال های احتمالی شما را پاسخ دهیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

شاید تا همین چند وقت پیش کسی فکر نمیکرد یک ماسک تا این حد بتواند در حفظ سلامتی جامعه اثرگذار باشد.

قبل از اجباری شدن استفاده از ماسک برای تمام اقشار جامعه. فروش ماسک در داروخانه ها بسیار محدود بود. به طوری که شرکت های تولیدکننده ی ماسک مجبور بودند در کنار تولید ماسک, محصولات پزشکی و بهداشتی دیگری هم ارائه دهند.

اما با توجه به شرایط پیش آمده برای جهان ضرورت استفاده از ماسک بر کسی پوشیده نیست و بالای 80 درصد از افراد جامعه از این وسیله استفاده میکنند.

در حال حاضر سه مدل ماسک وجود دارد؛ ماسک های پارچه ای, ماسک های جراحی و ماسک های  تنفسی. که هر کدام کاربردی متفاوت دارند و در مقالات قبلی به طور مفصل به آنها پرداختیم و در این مقاله نیز اشاره ای به آن ها خواهیم کرد.

ماسک جراحی چیست؟

ماسک جراحی از پارچه یا موادی از قبیل پلی پروپیلن ساخته می شود. و کارکنان بخش پزشکی برای جلوگیری از انتقال ارگانیسم های هوابرد در طول جراحی از آن استفاده می کنند.

این ماسکها که یکی از انواع ماسک های پزشکی بوده, از دسته ی ماسک های جراحی یک بار مصرف هستند. و باید بعد از یک بار مصرف آن ها را دور انداخت و نمی توان آن ها را شسته و یا بازیافت کرد.

یک ماسک جراحی با کیفیت معمولا حداقل از سه لایه ساخته شده است. این ماسک ها باید حداقل ۸۰ ٪ کارایی فیلتر باکتری را داشته باشد. اطلاعات ترکیبات سازنده ی هر ماسک روی برچسب جعبه‌ی آن درج می شود.

انواع ماسک ها

انواع ماسک های یحیی
انواع ماسک های یحیی

 

1. ماسک های معمولی (دو لایه ی کشدار):

این ماسک ها بینی و دهان را می پوشانند اما به صورت نمی چسبند و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می شوند. این ماسک های معمولی برای محافظت یک طرفه و برای جلوگیری و ممانعت از خروج مایعات بدن و ورود به هوا. به طور مثال برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده اند.

2. ماسک های جراحی ( سه لایه ی):

ماسک های جراحی در برابر خون، ترشحات و حدود 59 درصد نیز در برابر ذرات باکتری مقاوم هستند. این ماسک ها بیشتر از ماسک های معمولی به صورت می چسبند و محافظت کننده بهتری هستند.

در حالی که ماسک های فیلتردار ایده آل ترین ماسک ها برای استفاده عموم هستند, اما ماسک های جراحی هم گزینه خوبی به حساب می آیند.

 

از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟
از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟

طبق یک مطالعه، ما به طور متوسط 19 بار در ساعت صورت خود را لمس میکنیم. در شرایطی که دست ها آلوده باشند استفاده از ماسک می تواند مانع خوبی برای انتقال آلودگی ها به دهان و بینی باشند.

 

3. ماسک های فیلتردار برای حفاظت فردی:

این ماسک ها محکم هستند و به منظور پوشش دهی کامل صورت طراحی شده اند و کامل به صورت می چسبند. با فیلتر کردن هوای تنفس شده، برای حفاظت دو طرفه طراحی شده اند و در برابر خون، ترشحات و ذرات غیر روغنی، مقاوم هستند.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تفاوت ماسک ها در چیست؟ مراجعه کنید.

دلایل اصرار پزشکان در مورد استفاده از ماسک

پزشکان و کارشناسان پس از انجام تحقیقات گسترده, به این نتیجه رسیدند که استفاده از ماسک پزشکی می تواند در ابتلا به بیماری های واگیر دار موثر باشد. با توجه به نتایج تحقیقات به عمل آمده، دلایل اصلی اصرار پزشکان در مورد زدن ماسک را می توان به شکل زیر توضیح داد؛

  1. 1.قبل از هر چیز می توان گفت که از نظر روانشناسی استفاده از ماسک صورت می‌تواند یادآور خوبی برای خطرات باشد.
  2. هنگامی که ماسک به صورت داشته باشید. میزان تماس دست با دهان، بینی یا چشم به مقدار خیلی زیادی کاهش می یابد و حتی به صفر می رسد.
  3. همچنین زدن ماسک به ما یادآوری می کند که بهداشت فردی را بهتر رعایت کنیم. از دست زدن به صورت خود و از حضور در اماکن شلوغ اجتناب کرده و فاصله ایمن را رعایت کنیم.
  4. از طرف دیگر با توجه به اینکه بعضی بیماری های واگیر دار به راحتی از راه صحبت، عطسه و سرفه منتقل می‌شود. بنابراین حفظ فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و عینک محافظ، تاثیر قابل توجهی دارد و تنها وسیله راحت و در دسترس برای جلوگیری از انتشار است.

 

تحقیقات ثابت کرده است که ماسک‌های چندلایه و ضد آب در مقایسه با ماسک‌های تک لایه تاثیر بیشتری در جلوگیری از ابتلا دارند.

نگاهی به مقاله ی نزدن ماسک چه عواقبی می تواند داشته باشد؟  بیندازید.

ماسک چند بار مصرف؟

طی تحقیقاتی که صورت گرفته است در صورتی که فرد سالم باشد. میتواند از هر نوع ماسکی حتی ماسک پارچه ای استفاده کند. پس بهتر است ماسک هایی از قبیل ماسک N95 که قابلیت فیلتر کردن بالایی دارند. برای کادر درمان و افرادی باقی بمانند که از فردی مبتلا به بیماری نگهداری می کنند.

اما سوالی که پیش می آید این است که آیا ماسک چند بار مصرف وجود دارد؟ یعنی چند بار میتوان از یک ماسک با هر درصد کیفیتی استفاده کرد؟

آیا میتوان یک ماسک را با مواد ضدعفونی کننده و یا شستشو, ضدعفونی کرد و برای چند بار استفاده کرد؟

 

از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟
از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟

این باور که ماسک‌ها را می‌توان با شست و شو مجدد استفاده کرد، از اساس یک باور غلط است. چرا که به دلیل بازشدن منافظ الیاف موجود در ماسک و همچین تغییر در ساختار فیزیکی و شیمیایی. ماسک قابلیت تاثیرگذاری خود را از دست داده و دارای آلودگی شدید خواهد شد.

بر اساس استانداردهایی که وجود دارد عمر مفید یک ماسک 8 ساعت است که معادل یک شیفت کاری است. معتبرترین ماسک ها که در بهترین شرکت ها نیز تولید شده باشند قابلیت استفاده‌ی بیش از این ساعت را ندارند.

ماسک چند بار مصرف N95!

عمر مفید این ماسک ها بین 8 تا 12 ساعت است. در صورتی که فرد در محیطی با ریسک بالا, از این ماسک ها استفاده میکند نباید بیشتر از 8 ساعت ماسک را بر صورت داشته باشد.

اما در محیط هایی مانند خیابان که ذرات آلوده‌ی کمتری وجود دارد تا 12 ساعت نیز قابل استفاده هستند.

ماسک چند بار مصرف جراحی!

عمر مفید ماسک های جراحی 5 ساعت است و پس از این مدت باید دور انداخته شوند. بهترین روش برای دور انداختن ماسک ها این است که آنها را در یک کیسه ی نایلونی قرار دهید. سر آن را گره بزنید و در نهایت در سطل زباله بیندازید.

ماسک های پارچه ای

تنها ماسکی که میتوان آن را شست, نوع پارچه ای است. پس از یک روز استفاده از ماسک پارچه ای باید حتما اقدام به شستن آن کنید.

 

ماسک فیلتردار یحیی
ماسک فیلتردار یحیی

 

شستشوی این ماسک ها باید حداقل 20 ثانیه طول بکشد تا آلودگی ها را از بین ببرد. پس از این مرحله باید ماسک ها را در مقابل آفتاب خشک کنید یا از اتو استفاده کنید.

البته بسیار توصیه شده است که پس دو یا سه بار شستشوی این ماسک ها دیگر از آنها استفاده نکنید.

 

امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

2 دیدگاه برای “از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟