علت و درمان گودی پا با کفی طبی و کفش طبی

علت و درمان گودی پا با کفی طبی و کفش طبی

گودی پا شرایطی است که در آن کف پای فرد بیش از حد عادی انحنا دارد. به خاطر این انحنای زیاد، فشار وارد شده به برآمدگی کف پا در ناحیه نزدیک به انگشت شست و پاشنه پا، در هنگام راه رفتن و ایستادن افزایش پیدا می کند.
قوس و گودی پا میتواند علائم و نشانه های مختلف همچون درد و عدم پایداری برای بیمار به همراه داشته باشد. این مشکل می تواند در هر سنی ایجاد شود و یک یا هر دو پا را تحت تاثیر خود قرار دهد.

علائم و نشانه ها گودی پا

گودی زیاد کف پا در هنگام ایستادن بیشتر مشخص می شود. علاوه بر این، یک یا چند مورد از علائم زیر را در ارتباط با بیماران مبتلا به این مشکل می توان مشاهده کرد:

 •  انگشت چکشی، خم شدن انگشتان پا یا پای چنگالی و انگشتانی که شبیه پنجه خم می شوند
 •  تشکیل پینه در قسمت برآمدگی کروی کف پا، اطراف آن یا در محل پاشنه
 •  درد در هنگام ایستادن یا راه رفتن
 • عدم پایداری پا به خاطر خم شدن پاشنه به داخل که میتواند باعث کشیدگی قوزک شود

بعضی افراد مبتلا به گودی و قوس زیاد کف پا ممکن است همچنین با افتادگی پا و نیز ضعف در عضلات پا و قوزک مواجه شوند که این شرایط می تواند به خاطر کشیدگی پا به یک طرف بر اثر عادت های بد راه رفتن باشد.

 

علائم و نشانه ها گودی پا
علائم و نشانه ها گودی پا

 

علت ها و دلایل

قوس و گودی زیاد کف پا معمولا در نتیجه مشکلات عصبی یا سایر مشکلات همچون موارد زیر خواهد بود:

 • فلج مغزی
 • شارکو ماری توث
 • بیماری اسپینا بیفیدا یا مهره ترک
 • فلج اطفال
 • دیستروفی عضلانی
 • یا سکته مغزی

در سایر موارد، گودی پا، میتواند یک ریشه ساختاری مادرزادی و ارثی داشته باشد. در مورد قوس زیاد در ناحیه کف پا تشخیص دقیق مشکل از اهمیت خاص برخوردار است، زیرا علت ایجاد این مشکل می تواند عواقب زیادی برای فرد به همراه داشته باشد.

اگر گودی زیاد کف پا به خاطر مشکلات سیستم عصبی یا سایر بیماری های مربوط به آن باشد، این مشکل می تواند به تدریج تشدید گردد. از طرف دیگر، مواد قوس زیاد کف پا که در نتیجه ناهنجاری های عصبی ایجاد نشده باشد، معمولا از نظر ظاهری در آینده تغییر نکرده و عواقب بعدی برای فرد به همراه ندارند.

عوارض گودی پا

 

عوارض گودی پا
عوارض گودی پا

 

قوس و گودی زیاد کف پا می تواند با سایر شرایط ارتباط داشته یا باعث ایجاد مشکلات زیر برای فرد مبتلا شود.

 •  پای چنگالی: این مشکل زمانی ایجاد می شود که مفاصل انگشت در نواحی نزدیک به پا به سمت بالا خم شده و مفاصل دورتر در انتهای انگشت به سمت پایین خم می شوند. به این ترتیب انگشت حالت چنگال پیدا خواهد کرد.
 •  انگشت چکشی: این مشکل معمولا برای انگشت دوم پا در کنار انگشت شست ایجاد شده و باعث خم شدن آن به سمت پایین در یک یا هر دو مفصل انگشت می شود. علاوه بر این ممکن است در بعضی موارد سایر انگشتان نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گیرند.
 •  افتادگی پا: این مشکل اشاره به ناتوانی فرد در بلند نگه داشتن سر پا دارد. به این ترتیب سر انگشتان در زمان راه رفتن به سمت پایین قرار می گیرند.
  افراد دارای این مشکل ممکن است پای خود را بر روی زمین بکشند یا به صورت نامتوازن به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل قدم بزنند. توجه داشته باشید که افتادگی پا می تواند یک یا هر دو پای فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

تشخیص

تشخیص گودی زیاد کف پا شامل بررسی سابقه بیماری و دریافت اطلاعات مورد نیاز از بیمار است. در این حالت جراح پا و قوزک، وضعیت پای بیمار را بررسی کرده و به دنبال قوس زیاد کف پا و مشکلات احتمالی مربوط به آن، انگشت چکشی و انگشت چنگالی خواهد بود.

وضعیت نیرومندی عضلات پا، نحوه راه رفتن بیمار و هماهنگی اندام ها با یکدیگر در این زمان بررسی می شوند. در صورتی که به نظر برسد ایجاد مشکل ریشه عصبی دارد، ممکن است کل ناحیه پا معاینه شود.

علاوه بر این ممکن است جراح الگوی پوشیدن کفش بیمار را بررسی نماید. پزشک جراح گاهی اوقات از عکس برداری رادیولوژی برای ارزیابی بهتر وضعیت بیماری استفاده می کند. همچنین جراح ممکن است بیمار خود را برای انجام معاینات عصبی کامل تر به یک متخصص اعصاب معرفی نماید.

درمان بدون جراحی

روش های درمان غیرجراحی برای درمان گودی پا می تواند شامل یک یا چند مورد از روش های زیر باشد.

وسایل طبی: بیماران برای رفع افزایش قوس کف پا می توانند از لوازم طبی مناسب در کفش خود استفاده نمایند. این ابزارها می توانند ثبات و وضعیت مناسب را برای پا ایجاد کند. هدف از استفاده این ابزارها افزایش سطح تماس ناحیه کف پا با زمین است.

با اضافه کردن این ابزارها در کفش بیمار، سطحی از پا که وزن ناشی از راه رفتن به آن وارد می شود گسترش یافته و به این ترتیب از ابتلای فرد به مشکل سزاموئیدیت در نتیجه فشار وارد شده به برآمدگی ناحیه کف پا جلوگیری می شود.

اصلاح کفش بیمار: استفاده از کفش ساق دار می تواند از قوزک حمایت کرده و کفش های دارای پاشنه های پهن تر می توانند ثبات و پایداری فرد را در هنگام راه رفتن و ایستادن افزایش دهند.

بریس: پزشک ممکن است به بیمار پیشنهاد دهد از یک بریس برای کمک به ثبات و ماندگاری پا و قوزک استفاده نماید. علاوه بر این استفاده از بریس می تواند در کنترل مشکل افتادگی پا نیز مفید و سودمند باشد.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

 1. پیچ خوردگی مچ پا
 2. کفش نامناسب باعث چه مشکلاتی در پا می شود؟
 3. ویژگی کفش طبی مناسب و ارتباط آن با انواع بیماری های پا
 4. 6 نقص رایج در پاها و روش درمان آن
تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟