نکاتی که باید در خرید کفش رعایت کنید

خرید کفش

در انتخاب و خرید کفش با وجود تنوع زیاد در زیبایی و مد روز بودن، اولویت اول خرید باید راحتی و مناسب بودن آن باشد. رنگ، شکل، پاشنه و مدل کفش و … همه می توانند شما را برای خرید یک کفش ترغیب کنند اما اگر بدانید که همین کفش‌ها ممکن است که چه عوارض بد و خطرناکی به دنبال داشته باشند شاید از خرید آنها منصرف شوید و معیارهای دیگری را مورد توجه قرار می دهید.

در هنگام خرید کفش فقط به رنگ و مدل کفش نگاه نکنید و مدگرا نباشید. به راحتی و استاندارد بودن آن کفش نیز توجه بفرمایید. زیرا سلامت پاهای شما به کفش شما نیز بستگی دارد و سلامت پاها بر سلامت کل بدن موثر است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را برای خرید یک کفش مناسب و راحت راهنمایی کنیم با ما تا پایان همراه باشید.

براي پاي راست کفش بخريد

در برخی از مواقع سایز هر دو پا ممکن است یک اندازه نباشد و ممکن است يکي از پاها بزرگ‌تر از ديگري باشد. در چنین مواقعی برای پای کوچکتر می توانید از کفی طبی استفاده کنید تا سایز کفش اندازه پای شما شود.

بعد از ظهر به خرید بروید!

 

 

توصیه می شود که اول صبح به خرید نروید و این کار را به غروب آفتاب به بعد و شب محول کنید. پاها در پايان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ايستادن، اندازه بزرگ‌تري نسبت به ساعات اوليه روز دارند.

نکته: اگر شما از آن دسته افرادی هستید که کمردرد دارید و از آن رنج می برید. حتما با دقت بیشتری کفش‌هایتان را انتخاب کنید و سعی کنید کفش‌های استاندارد و طبی به پا کنید، زیرا این کمردردها گاهی از عواقب پوشیدن کفش‌های نامناسب و غیر استاندارد هستند.

اندازه کفش

قبل از خرید کفش حتما آن را بپوشید و چند قدمی راه بروید، سپس آن را خریداری کنید. براي خريد کفش حتماً خودتان برويد و آن را امتحان کنيد. در واقع صرفاً به خاطر اينکه کفشي اندازه کفش قبلي تان است، آن را نخريد یا از کسی نخواهید اندازه سایز پای شما یک کفش بخرد.

پنجه کفش

هنگام خرید کفش حتما به پنجه های آن توجه کنید و از خرید پنجه خیلی نازک و خیلی پهن خودداری کنید. انگشت‏های پای شما بايد در کفش راحت بوده و روي هم قرار نگيرند. دقت کنيد انگشت شست به اندازه کافي جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نبايد آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.

استفاده از کفش های با پاشنه باریک در طولانی مدت شکل ظاهری پای شما را تغییر می دهد و باعث عوارض بعدی خواهد شد. دقت کنید که استفاده از کفش های با پنجه بسیار پهن هم عوارش خاص خودش را دارد و این یعنی باید کفش انتخاب کرد که انگشتان پا در قسمت پنجه آن به راحتی قرار گرفته باشند.

رویه مناسب

 

چگونه یک کفش مناسب و استاندارد را تشخیص دهیم؟
یک کفش مناسب و استاندارد

 

کفشي با رويه مناسب بخريد. جنس رويه کفش بايد نرم و قابل انعطاف باشد. کفش‏هاي چرمي‏، مناسب ترين جنس رويه را دارند. کفش‏هايي با رويه پلاستيکي مناسب نيستند و موجب تعريق و بوي بد پا مي‏شوند. کفش‏هاي پارچه‌اي و برزنتي هم براي فصول گرم سال انتخاب مناسبي هستند.

دقت کنید که رویه کفش باید متناسب با فصول مختلف انتخاب شود. برخی رویه ها مناسب فصل های سرد و برخی دیگر مناسب فصول گرم هستند.

جنس کفش

بهترین جنس برای یک کفش جنس چرم است. قسمت بيروني و خارجي کف کفش که با سطح زمين تماس دارد، بايد از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و ليز نباشد. قسمت داخلي کفي بايد نرم باشد تا پا در آن احساس راحتي کند.

پاشنه کفش

 

کفی طبی
کفی طبی

 

از خرید کفش های پاشنه بلند و یا خیلی تخت خودداری کنید. زیرا کفش‏هاي پاشنه کوتاه آسيب کمتري به پاها مي‏رسانند و فرم بدن را در حالت استاندارد قرار می دهند، اما کفش‏هاي بدون پاشنه با کفي تخت مناسب نيستند. بهتر است پاشنه کفش بین 5-3 سانتي‌متر باشد.

 

توصیه می کنیم برای آگاهی بیشتر مطلب مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند را مطالعه کنید.

 

نکته: خانمها در دوران بارداری باید کفش‌هایی بپوشند که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت وارد نکند. معمولا در این دوران، بین نیم تا یک نمره، تغییر سایز خواهند داشت که با توجه به این تغییر، باید کفشی مناسب انتخاب کنند.

خرید کفش برای افراد دارای اضافه وزن

اگر اضافه وزن دارید، پوشیدن کفش‌های تخت و راحت به شما توصیه‌ می‌شود. راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند برای کسانی‌ که اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل می‌شود. کفش های پاشنه بلند برای این افراد باعث می شود تا وزن روی انگشتان پا وارد شود و این آثار جبران ناپذیری برای سلامتی آنها خواهد داشت.

کفش کوتاه قدها

خانم‌هایی که قدی متوسط یا کوتاه همراه با اندامی متوسط و چاق دارند، بهتر است از کفش‌های پاشنه‌داری استفاده کنند که پاشنه‌هایش ضخیم و بلند است. استفاده از این کفش‌ها، باعث زیباتر شدن حرکات و برقراری تعادل بیشتر هنگام راه ‌رفتن می‌شود. ولی استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار سوزنی برای این خانم‌ها مناسب نیست.

البته در استفاده از کفش های پاشنه بلند نباید افراط کنند که این کار باعث به هم خوردن فرم طبیعی بدن و به خطر افتادن سلامت آنها خواهد شد.

 

مقالات پیشنهادی ما برای مطالعه بیشتر شما:

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟