پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا رگ به رگ شدن مفصل مچ پا از جمله شایعترین آسیب های اندام تحتانی است. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگر بدن پیچ میخورد و این پیچ خوردگی بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده میشود. این ضایعه معمولا در حین ورزش اتفاق میافتد گرچه گاهی در حین راه رفتن روی زمین های ناهموار هم ایجاد میشود.

ضایعه عمده در پیچ خوردگی مچ پا آسیب لیگامان یا رباط های اطراف مفصل مچ پا است. این لیگامان ها در دو طرف مفصل قرار داشته و مفصل را محکم و سرجای خود نگه میدارند..

لیگامان های مچ پا اجازه میدهند تا استخوان های دو طرف مفصل فقط در جهت های خاصی حرکت کنند و مانع از حرکت و جابجایی استخوان ها در جهات دیگر میشود لیگامان ها یا رباط ها بافتهای محکم ولی قابل انعطافی هستند که در موقع حرکت مفصل در جهات خاصی کش میایند و با برگشت وضعیت مفصل به حالت اولیه دوباره به طول اول خود برمیگردند.

وقتی که استخوان های دو طرف مفصل در جهاتی که اجازه حرکت ندارند بیش از حد جابجا شوند ممکن است لیگامان ها تحمل نیروهای وارده را نداشته و پاره شوند. مکانیسم اصلی پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن مچ پا هم همین است.

بیماری های پا

مهمترین رباط های مچ پا در قسمت داخلی و خارجی آن قرار دارند. آسیب رباط خارجی مچ پا بر اثر انحراف شدید مچ پا به سمت داخل بوجود میاید. این آسیب بسیار شایع تر از آسیب رباط داخلی مچ پا است که بر اثر منحرف شدن و چرخش پا به سمت خارج ایجاد میشود. برحسب شدت آسیب لیگامان ها، رگ به رگی مچ پا را به سه درجه تقسیم میکنند:

  • کشیدگی خفیف لیگامان
  • پاره شدن نسبی فیبرهای لیگامان
  • پارگی کامل لیگامان

تشخیص پیچ خوردگی مچ پا چگونه است؟

علائم پیچ خوردگی مچ پا شامل درد و تورم در قسمت خارجی مچ پا است.

ممکن است کبودی و خونمردگی هم در این ناحیه باشد. حرکت دادن مچ پا به خصوص حرکان چرخشی مچ، چه به توسط خود بیمار و چه به توسط پزشک دردناک است.

چون این علائم ممکن است به علت شکستگی مچ پا هم بوجود آید پزشک معالج از مچ پای بیمار رادیوگرافی ساده به عمل آورده و از اینکه شکستگی در ناحیه وجود ندارد مطمئن میشود.

پارگی های شدید لیگامان های مچ پا ممکن است همراه با آسیب غضروف مفصلی سطح بالایی استخوان تالوس باشد به همین علت گاهی اوقات پزشک ارتوپد برای بررسی بیشتر سطح مفصلی استخوان تالوس از ام آر آی استفاده میکند.
پارگی رباط های قسمت خارجی مچ پا میتواند در یک یا چند تای آنها ایجاد شود رگ به رگ شدن مچ پا با مکانیسم کشش رباط ها در بچه ها نادر است.

بروز علائم شبیه رگ به رگ شدن مچ پا در بچه ها اغلب به علت آسیب صفحات رشد پایین درشت نی و نازک نی است. آسیب این صفحات رشد ممکن است در رادیوگرافی ساده مچ پا بصورت شکستگی صفحه رشد باشد. با این حال در اکثر اوقات آسیب صفحات رشد انتهای پایینی درشت  و نازک  آثاری در رادیوگرافی مچ پا از خود نشان نمیدهند بعد از پیچ خوردگی مچ پا درد و تورم معمولا 5 روز طول میکشد.

درمان رگ به رگ شدن مچ پا – معمولا غیر جراحی است درمان غیر جراحی زمان بهبودی رگ به رگ شدن مچ پا معمولا 1 هفته است و تنها کاری که در این مدت باید انجام داد. حمایت از مچ پا است. حتی پارگی های کامل لیگامان هم معمولا با مدتی حمایت از مچ پا بهبود میابند.

اقداماتی که برای آسیب های پیچ خوردگی مچ پا لازم است عبارتند از

  • پای آسیب دیده را روی زمین قرار ندهید.
  • سرد نکه داشتن مچ پا با استفاده از کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ روزی 5 بار
  • پانسمان فشاری روی مچ پا با بانداژ کشی یا مچ بند کشی
  • بالا نگه داشتن پا بالاتر از سطح قلب در 5 ساعت اول

اقداماتی که برای آسیب های نوع دوم انجام میشود مانند اقدامات آسیب های نوع اول است. به علاوه اینکه مچ پا باید مدتی با یک آتل بی حرکت شود.

در آسیب های نوع سوم مچ پا باید به مدت  5 هفته به توسط گچ گیری بی حرکت باشد.

بعد از انجام اقدامات فوق لازم است تا با انجام نرمش های طبی خاص زیر نظر متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپ، دامنه حرکات مچ پا را بهبود داد، قدرت عضلات ساق را افزایش داد و مهمتر از همه اینها، نرمش های خاصی را برای افزایش حس درک وضعیت برای مچ پا انجام داد وگرنه احتمال زیادی دارد که بعد از مدتی این پیچ خوردگی دوباره تکرار شود

در صورتیکه رگ به رگ شدن مچ پا درست تشخیص داده و درمان نشود ممکن است در دراز مدت ایجاد درد مزمن و ناپایداری مچ پا بکند.
درمان جراحی پیچ خورگی مچ پا بندرت نیاز میشود و فقط در مواردی که بعد از ماهها بازبروری، ناپایداری مچ پا باقی میماند انجام میشود. توسط عمل جراحی لیگامان های پاره شده بازسازی میشوند.

مقالات مرتبط

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟