7 نکته مهم که باید درباره کفش ایمنی بدانید

درباره کفش ایمنی

پای یکی از مهم ترین عضو های بدن است. و متاسفانه بسیاری از کارگران به این امر مهم اهمیتی نمی دهند. یکی از ابزارهای مهمی که پای شما در برابر خطرات محافظت می کند کفش ایمنی است . شما باید به عنوان کسی که در شرکت های صنعتی کار می کنید درباره کفش ایمنی و درباره کفش کار اطلاعات زیادی را داشته باشید تا بتوانید از قلب دوم خود محافظت کنید.

 

نیازهای خود را درباره کفش ایمنی بشناسید

بازار پر از کفش های مختلف از برند های متفاوت است اولین کاری که در هنگام انتخاب یک کفش ایمنی ( کفش کار ) باید دقت کنید این است که کفشی را تهیه کنید که به آن نیاز دارید.

اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و کتاب استاندارد های بین المللی را مطالعه کنید تا بدانید که یک کفش ایمنی ( کفش کار ) باید دارای چه استاندارد هایی باشد. اگر وقت این کار ندارید می توانید مقاله ای با نامچگونه یک کفش مناسب و استاندارد را تشخیص دهیم؟ مطالعه کنید.

قبل از آنکه به فروشگاه بروید و یک کفش ایمنی ( کفش کار ) بخرید باید درک درستی از نیاز خود داشته باشید.

انگشتان پا

About safety shoes

محیط های صنعتی اکثرا محیط های خطرناکی هستند که سلامتی انسان ممکن است به خطر بیندازد. و اولین عضوی که ممکن است در بدن اسیب ببیند انگشتان پا هستند. پس باید کفش های کاری را انتخاب کنید که پنجه آنها محکم و از جنس فولاد یا کامپوزیت باشد.

کفش های با پنجه کامپوزیت سرما و گرما به پا منتقل نمی کنند. و از آنجا که فلزی نیستند گزینه ای خوبی برای کارکنان مشاغل سخت است.

انگشتان دست نیز حساستر هستند پس باید برای انها نیز پوششی در نظر گرفت. دستکشی را انتخاب کنید که متناسب کار شما باشد. مثلا اگر با مواد شیمیایی کار می کنید باید دستکشی را به دست کنید که دربرابر این مواد واکنش نشانت ندهند. و یا اگر با ابزار تیز و برنده کار می کنید باید دستکش های محکم  از جنس تی پی آر استفاده کنید .

می توانید مقاله ای با نام راهنمای انتخاب انواع دستکش ایمنی کار مطالعه کنید.

درباره کفش ایمنی ( کفش کار ) 

کفش ایمنی - کفش چرم

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

قلب دوم انسان پا است. تمام اعصاب حیاتی و مهم بدن انسان در پا متمرکز شده است. بیشترین آسیب های پا به دلیل نپوشیدن کفش مناسب است. در محیط های کاری عمده ترین خطری که جان افراد را تهدید می کند سقوط اجسام و آسیب رساندن به پنجه پا یا برخورد پنجه پا با اجسام برنده و تیز به دلیل نپوشیدن کفش ایمنی می باشد. در محیط کاری عوامل زیان آوری چون فیزیکی (صدا، دما، روشنایی، اشعه، فشار و …)، بیولوژیکی (ویروس ها، انگل ها، قارچ ها، باکتری ها)، شیمیایی (مواد معلق، بخارات فلزات، گرد و غبار، اسپری، دود) وجود دارد و کارکنان اگر مجهز به پوشش مناسب نباشند به طوری جدی در معرض خطر هستند. طبق استاندارد HSE در محیط های خطرناک واجب است کفش ایمنی استاندارد به پا کنند.

چکمه های ایمنی

باید در برابر مواد داغ و همچنین مواد شیمیایی پا را محافظت نماید. و همچنین شما را از لیز خوردن محافظت کند. و یا اگر در محیط برقی کار می کنید می توانید از چکمه هایی استفاده کنید که تا شوک الکتریکی (ESR PROTECTION 18) از خود عبور نمی دهند استفاده کنید.

کفش های ایمنی از جنس چرم

کفش ایمنی استاندارد و محکم است که از چند لایه تشکیل شده باشد. و در لایه های آن از چرم اصل استفاده شده باشد. کفش ایمنی از جنس چرم شما را در برابر ساییدن شدن مقاوم است. و همچنین کسانی که با آتش سر و کار دارند مانند آتشنشان ها می توانند از کفش هایی استفاده کنند که از جنس الیاف کوولار هستند. این نوع الیاف در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند.

مراحل ساخت کفش ایمنی ( کفش کار ) 

فرآیند ساخت کفش به طور عمده دارای پنج بخش است;که در آن مسیر پیشروی برای تولید کفش های پایان یافته دنبال می شود.این ها عبارتند از;

  •  برش
  • مرحله تعطیل یا ماشینکاری
  • بخش تزریق در کفش
  • فرآیند پاشنه کفش
  • بخش پایان و اتاق کفش

برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله ای با نام فرآیند ساخت کفش ایمنی همراه با تصاویر مراحل ساخت مطالعه بفرمایید.

مناسب پا 

کفشی مناسب است که پس از یک روزی کاری سخت پای شما در آن عرق نکرده و خستگی در آن احساس نکنید. کفش های نامناسب پای شما را بیمار کند.  کفشی را بخرید که دقیقا اندازه پای شما باشند برای راهنمای بهتر می توانید به مقاله ای با نام راهنمای سایز کفش مراجعه کنید.

خرید کفش ایمنی ( کفش کار ) 

در ر انتخاب و خرید کفش مناسب با وجود تنوع زیاد در زیبایی و مد روز بودن کفش، اولویت خرید آنها بیشتر است. رنگ، شکل، پاشنه و مدل کفش همه می توانند شما را برای خرید یک کفش ترغیب کند اما اگر بدانید که همین کفش ها ممکن است که چه عوارض بد و خطرناکی به دنبال داشته باشند شاید از خرید آنها منصرف شوید و معیارهای دیگری را مورد توجه قرار می دهید.

در هنگام خرید کفش فقط به رنگ و مدل کفش نگاه نکنید و مد گرا نباشید ،و به راحتی و استاندارد بودن آن کفش نیز توجه بفرمایید.  زیرا سلامت پاهای شما به کفش شما نیز بستگی دارد و سلامت پاها بر سلامت کل بدن موثر است.

برای مطالعه بیشتر  مقاله ای با نام نکاتی که باید در خرید کفش رعایت کنید  مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟