نکات مهم برای نگهداری از کفش چرم طبیعی و مصنوعی

نگهداری از کفش چرم

زمانی که انسان از کفش به عنوان وسیله‌ای برای پوشش پاهای خود از گزند آسب‌ها و خطرات کرد؛ کفش‌های مختلفی در شکل‌ها و طرح‌های مختلف طراحی و تولید شده است. کفش‌ها علاوه بر این که در طرح‌، سایز مختلفی تولید می‌شوند دارای جنس‌های متفاوتی نیز می‌باشند. کفش‌ها به طور کلی در دو دسته کفش‌های مردانه و زنانه تولید می‌شوند که هر کدام جنس‌های مختلف یکسانی از جمله جنس چرم طبیعی، چرم مصنوعی، پلاستیکی، لاتکس، می‌باشد. در بین انواع مختلف جنس کفش، نگهداری کفش چرم سخت‌تر می‌باشد.
در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین روش‌های نگهداری از کفش چرم آشنا کنیم.

دلایل استفاده افراد از کفش چرم

کفش چرم یکی از محبوب‌ترین انواع کفش موجود در دنیا می‌باشد و افراد در سر تا سر دنیا به دلایل مختلفی اقدام به خرید و استفاده از کفش چرم می‌کنند. برخی از دلایل محبوبیت کفش چرم در بین افراد شامل:

 1. داشتن کیفیت بالا
 2. راحتی و حفظ سلام پاها
 3. زیبایی و شیک بودن کفش
 4. مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف
 5. قابلیت تعمیر

موارد گفته شده تنها چند دلیل از دلایل متنوع افراد برای خرید و نگهداری از کفش چرم می‌باشد. به طور کلی، تولید کنندگان کفش چرمی برای تولید کفش‌های خود از دو نوع چرم استفاده می‌کنند که شامل:

 • چرم طبیعی
 • چرم مصنوعی

می‌باشد. شیوه نگهداری از کفش چرم در این دو نوع متفاوت می‌باشد. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصنوعی بودن جنس کفش باعث نمی‌شود که نگهداری از کفش چرم مصنوعی آسان باشد.

صندل طبی خوب باید چه استانداردهایی داشته باشد؟

بهترین شیوه نگهداری از کفش چرم مصنوعی

 

همانگونه که از نامش مشخص است کفش چرم مصنوعی، نوعی از کفش می‌باشد که برای ساخت آن از چرم طبیعی استفاده نمی‌شود. در واقع چرم مصنوعی یکی از بهترین جایگزین‌ها برای چرم طبیعی می‌باشد.

نگهداری کفش چرم مصنوعی معمولا به صورت فرآورده‌های پلاستیکی و با کمک مواد شیمیایی تهیه و تولید می‌شود. کفش چرم مصنوعی مانند چرم طبیعی زیبایی خاص خود را دارد اما، راحتی و کیفیت آن را ندارد. برای نگهداری کفش چرم مصنوعی مانند چرم طبیعی باید یک سری موارد و نکات را رعایت کنید. برخی از موارد که در نگهداری کفش چرم مصنوعی باید رعایت کنید تا کفش ظاهری زیبا و منحصر به فرد داشته باشد شامل:

1. پاک کردن منظم کفش‌ها

برای نگهداری از کفش چرم مصنوعی بهتر است به طور منظم آن را تمیز و پاکسازی کنید؛ و برای انجام این کار بهتر است از برس‌های نرم و یا پارچه نرم و خیس استفاده کنید تا لکه‌ها و گرد و غبارهای موجود بر روی کفش را از بین ببرد. برای نگهداری کفش چرم و پاکسازی مداوم آن به هیچ عنوان از شوینده‌های قوی مانند الکل، آمونیاک استفاده نکنید، زیرا این مواد در مرور زمان و طی نگهداری کفش چرم مصنوعی به سطح آن آسیب می‌رسانند.

2. محافظت در برابر رطوبت

یکی از ویژگی‌های کفش چرم مصنوعی، قابلیت و مقاومت بالای آن در برابر رطوبت می‌باشد. اما شما به عنوان مصرف کننده کفش چرم مصنوعی، برای اینکه طول عمر کفش شما افزایش پیدا کند در هنگام نگهداری کفش چرم مصنوعی بهتر است پس از برخورد کفش با باران و یا رطوبت، به کمک پارچه خشک آن را پاک کرده و در پایان مصرف آن را در محیط و محفظه خشک نگهداری کنید.

پیشنهاد مطالعه » ویژگی صندل طبی

3. حفظ شکل ظاهری کفش

حفظ ظاهر و زیبایی کفش بسیار اهمیت دارد، به همین منظور برای حفظ این امر مهم بهتر است در شیوه نگهداری کفش چرم مصنوعی از تکه‌های پارچه و یا کاغذ استفاده کنید. شما در پایان طول مصرف این تکه‌های پارچه و کاغذ را در داخل کفش چرم قرار دهید تا شکل ظاهری کفش حفظ شود.

4. استفاده از عایق‌گیرهای کفش

برای بهتر نگهداری کفش چرم مصنوعی از آب و مواد مایع از اسپری‌ها و عایق‌گیرهای کفش چرم مصنوعی استفاده کنید. این محصول کفش شما را در برابر نفوذ رطوبت، لکه و سایر آسیب‌ها حفظ می‌کند.

5. استفاده مکرر از کفش چرم مصنوعی

برای نگهداری کفش چرم مصنوعی و افزایش طول عمر آن، بهتر است هر روز و یا یک روز در میان آن را بپوشید. زیرا با انجام این کار استحکام و شکل آن را حفظ می‌کنید.

به عنوان نکته آخر در نگهداری کفش چرم مصنوعی و مهم‌ترین نکته، هنگام راه حرفتن با کفش چرم مصنوعی بهتر است به شیوه راه رفتن و تحمل فشار آن توجه داشته باشید.

تمام نکات گفته در در زمینه نگهداری از کفش چرم مصنوعی بسیار ساده می‌باشد و شما به عنوان مصرف کننده تنها با رعایت کردن چند نکته ساده می‌توانید طول عمر کفش خود را افزایش دهید و هم از ظاهر زیبای آن لذت ببرید.

بهترین شیوه نگهداری از کفش چرم طبیعی

کفش چرم طبیعی در عین زیبایی و راحتی، بسیار حساس نیز می‌باشد. منظور از حساس بودن کفش چرم طبیعی، حساست در شیوه نگهداری کفش چرم طبیعی است. نگهداری کفش چرم طبیعی در برخی موارد مانند نگهداری کفش چرم مصنوعی می‌باشد، اما در برخی موارد با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند.

شما به عنوان مصرف کننده کفش چرم طبیعی باید با شیوه نگهداری کفش چرم طبیعی آشنا باشد.
برای بهتر نگهداری کفش چرم طبیعی باید چند نکته را هنگام استفاده و نگهداری از آن رعایت کنید تا ظاهر آن حفظ شود. برخی از این نکات شامل:

ایجاد وقفه در پوشیدن کفش چرم طبیعی

کفش چرم طبیعی به طور ذاتی در اثر برخورد رطوبت به مرور زمان تغییر شکل داده و در مواردی آسیب جدی به کفش وارد می‌شود؛ این رطوبت ممکن است در اثر تعریق پا، باران و غیره اتفاق افتد. توصیه می‌کنیم برای نگهداری کفش چرم طبیعی در مدت زمان پوشیدن آن وقفه ایجاد کنید، به طور مثال می‌توانید یک روز در میان کفش خود را بپوشید.

استفاده از قالب

از شما کفش چرمی دارید و می‌خواهید برای مدت طولانی از آن استفاده نکنید برای نگهداری از کفش چرم طبیعی و استفاده مجدد آن، بهتر است در داخل آنها قالب‌های چوبی کفش قرار دهید. زیرا قرار دادن قالب در کفش چرم طبیعی باعث می‌شود جریان هوا در درون کفش چرم طبیعی جریان پیدا کند و هیچ گونه رطوبتی در آن باقی نماند، که این اقدام یکی از بهترین روش نگهداری کفش چرم برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک بر روی کفش می‌باشد. با این کار هم ظاهر کفش حفظ می‌شود و هم طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند.

درست پوشیدن کفش چرم

یکی دیگر از مواردی که باعث بهتر نگهداری کفش چرم و افزایش دوام و ماندگاری آن می‌شود، درست پوشیدن کفش چرم می‌باشد. هنگام پوشیدن و درآوردن کفش چرم توجه داشته باشید که آرام و آهسته این کار را انجام دهید تا به رویه کفش آسیبی وارد نشود. بهتر است این کار را به کمک پاشنه کش انجام دهید.

استفاده از واکس‌های مخصوص کفش چرم

برای نگهداری کفش چرم می‌توانید از واکس‌های مخصوص این نوع کفش نیز استفاده کنید. کفش‌های چرم به دلیل جنسی که دارند باید از واکس‌های مخصوص برای تمیز کردن و نگهداری کفش چرم استفاده شود. برای انجام این کار می‌توانید از کرم‌های مخصوص نیز استفاده کنید.

 

شستشوی صحیح کفش چرم

شستشوی انواع مختلف کفش متفاوت از شستشوی کفش چرم طبیعی می‌باشد. برای نگهداری از کفش چرم بهتر است با شیوه صحیح شستشوی آن نیز آشنا شوید. شستشوی کفش‌های چرم طبیعی به طور کلی کار سختی و حساسی می‌باشد، زیرا باید فرآیند شستشوی کفش چرم طبیعی را بگونه‌ای اجام دهید تا ظاهر آن حفظ شود.

برای حفظ ظاهر کفش چرم و نگهداری از کفش چرم باید تلاش کنید تا چربی و روغنی که در چرم وجود دارد حفظ شود و یا دوباره به آن بازگردد. یکی از مراحل انجام این کار شستشوی صحیح آن است؛ شما باید به طور مرتب و هر دوسه هفته یکبار کارهای مراقبت و نگهداری از کفش چرم را انجام دهید تا کفش حالت درخشندگی و لطافت خود را در طولانی مدت حفظ کند.

مراحل شستشوی صحیح کفش چرم طبیعی

برای شستشوی صحیح کفش چرم طبیعی:

 1. ابتدا لکه‌ها و آلودگی‌های موجود بر روی سطح کفش چرم را با پارچه نرم و مرطوب پاکسازی می‌کنید.
 2. سپس با کمک آب گرم و یا محلول مایع شستشو و آب آن را با ملایمت تمیز می‌کنید. فقط هنگام انجام این کار مراقب باشید که به کفش زیاد فشار وارد نکنید.در موارد برای نگهداری از کفش چرم لازم است آن را به طور کامل بشوییم، برای انجام این کار بهتر است از محلول‌های مخصوص شستشوی کفش چرم استفاده کنید. این محلول‌ها را از فروشگاه‌ها کفش فروشی می‌توانید خریداری کنید.
 3. پس از شستشو باید آن را خشک کنید. برای بهتر نگهداری از کفش چرم به مدت طولانی بهتر است آن را به شیوه طبیعی خشک کنید، و از خشک کن‌ها یا منابع حرارتی مستقیم برای این کار استفاده نکنید. زیرا این کار باعث خشگ شدن و شکننده شدن چرم می‌شود.
 4. پس از انجام شدن فرآیند خشک شدن کفش، آن را به کمک نرم کننده ها و کرم‌های مخصوص آن را نرم می‌کنید پس از این کار اسپری ضد رطوبت را روی آن میریزید.

همه موارد گفته شده در بالا برای بهتر نگهداری از کفش چرم طبیعی می‌باشد و شما برای آنکه بتوانید کفش چرم خود را در مدت طولانی استفاده کنید، بهتر است تمام این موارد را برای نگهداری از کفش چرم به درستی انجام دهید.

با وجود تمام این نکات، موردی دیگری نیز وجود دارد که باعث افزایش طول عمر کفش شما می‌شود و آن هم جنس و نوع چرم است. توصیه می‌کنیم هنگام خرید کفش چرم، به جنس و برند تولید کننده آن توجه کنید.

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟