9 نکته برای نگهداری از کفش چرم

9 نکته برای نگهداری از کفش چرم

برای نگهداری از کفش چرم خود چه کارهایی انجام می دهید؟ در این مقاله قصد دارم چند مورد از مهم ترین مواردی که برای نگهداری از کفش چرم نیاز است که رعایت کنید را توضیح دهم. پس تا پایان همراه من باشید.

نگهداری از کفش چرم

در نگهداری از کفش چرم به طور کلی اصولی را باید رعایت کنید. تا طی مدت استفاده, کفشهایتان خوش حالت و سالم بمانند.

 

نگهداری از کفش چرم

 

از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای نگهداری از کفش چرم نباید آن را با ماشین لباسشویی شست. به این دلیل که اگر به پشت آن آب برسد. چرم ممکن است نرمی و لطافت خود را از دست بدهد. در نتیجه زیبایی اولیه خود را دیگر نخواهد داشت.
 • لکه ناشی از خودکار به هیچ عنوان از روی چرم پاک نمی شود. پس سعی کنید, کفش چرمی خود را حتی‌المقدور از جوهر و رنگ و از این دست قبیل مواد دور نگه دارید.
 •  کفش چرم را در کیسه های پلاستیکی قرار ندهید. زیرا باعث رطوبت احتمالی شده و ممکن است کفش چرمی شما خشک شود یا کپک بزند.

پرهیز از نور آفتاب

برای نگهداری از کفش چرم(Leather Shoes)، بهتر است هرگز آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. برای نگهداری در منزلتان کفش هایتان را همیشه در کمد یا در محیطی دور از آفتاب و رطوبت قرار دهید.

 • اگر از کفش چرم به مدت طولانی نمی خواهید استفاده کنید. روزنامه گزینه ای خوبی برای نگهداری از آن می باشد. به این صورت که روزنامه مچاله را داخل کفش قرار دهید تا شکل ظاهری آن ثابت بماند.
 • دمای مناسب برای نگهداری از کفش چرمی 25 تا 30 درجه می باشد.
 • در صورت خیس شدن چرم، بلافاصله آن را به چوب لباسی مناسب آویزان کنید. بگذارید که در دمای معمولی اتاق به دور از نور آفتاب و حرارت، خشک شود. در صورت خشکی چرم، جنس چرمی را داخل یک کیسه نایلونی که سوراخ کوچکی دارد قرار دهید و حدود یک ربع نایلون حاوی را بغلتانید و ماساژ دهید. خشکی چرم با این عمل تا حد زیادی از بین خواهد رفت و بعد از چند بار استفاده به حالت نخست باز خواهد گشت.
 • به هیچ عنوان چرم و کفش چرمی را با موادی از قبیل پارافین, گلیسیرین و روغنهای نامرغوب واکس نزنید. زیرا این مواد براق‌کننده از مواد نفتی و شیمیایی تولید می شوند و باعث از بین رفتن بافت چرم شما خواهند شد.
 • از اسپری های موجود در بازار, برای براق کردن کفش چرم خود استفاده نکنید. زیرا طول عمر کفش را کاهش داده و به مرور بافت چرم را از بین می برد.

 شستشوی کفش چرم

برای شستشوی چرم و کفش چرمی باید به حالت پرداخت آن چرم دقت کنید. برای آگاهی از اینکه کفش چرمی شما پرداخت است یا نه, باید به برچسبی که داخل کفش یا جعبه آن قرار دارد مراجعه کنید.

 

چگونه یک کفش مناسب و استاندارد را تشخیص دهیم؟

 

شستشوی کفش چرم پرداخت شده:

 • با یک برس نرم, گرد و غبار و لکه هایی که روی کفش قرار دارد را پاک کنید. سپس با یک پارچه نخی تمیز و خشک تمام سطح کفش را دستمال بکشید. در مرحله بعد پارچه را به سرکه و کمی شامپو بچه آغشته کرده (یک قاشق مرباخوری شامپو بچه را با 250 سی سی آب ولرم و ۳ تا ۴ قطره سرکه) روی کفش بکشید. سپس با پارچه نخی و تمیز این مواد را از روی کفش خود پاک کنید. کفش را دور از معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شود. هرگز کفش خود را کنار بخاری یا شوفاژ برای خشک شدن قرار ندهید. زیرا باعث از بین رفتن رنگ کفش و ترک خوردگی آن می شود.

شستشوی کفش چرم پرداخت نشده:

 • روش اول

اگر می‌خواهید چرم پرداخت نشده خود را تمیز کنید. می توانید از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون استفاده کنید. پس از اینکه گرد و غبار کفش را با دستمال پاک کردید. پنبه ای را با روغن زیتون آغشته کنید و روی کفش چرمی خود بکشید. بعد از نیم ساعت کفش چرمی خود را با فرچه خشک واکس بزنید. روغن زیتون باعث افزایش و طول عمر چرم و کفش چرمی شما میشود.

 • روش دوم

در این روش چرم و کفش چرمی خود را می توانید با صابون اسب بشویید. این صابون را از فروشگاه های لوازم اسب تهیه کنید. روش شستوی هم به این صورت است که با یک دستمال, گرد و خاک و کثیفی کفش را بگیرید. سپس اسفنج آغشته به کف صابون را به آرامی روی کفش چرمی بکشید. درنهایت با پارچه نخی, کف صابون را از روی کفش پاک نمایید. در آخر کفش را جایی دور از نور مستقیم آفتاب قرار می دهیم تا رطوبت آن خشک شود.

 

 

خواندن این مطالب را به شما پیشنهاد میکنم:

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟