خرید کفش کار

کفش کار یا کفش ایمنی نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌ های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

کفش کار - کفش ایمنی

عوارض کفش های نامناسب

پا، این قلب عصبی انسان در انتخاب پوشش آن باید دقت بیشتری داشت. مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش حائز اهمیت است. طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و بخصوص ستون فقرات دارد. استفاده از کفش ناایمن و نامناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست . بلکه گرفتاری های مزمن ستون فقرات ، چشم درد و سردردهای مزمن نیز از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد .به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفشهای با آستری غیر بهداشتی باعث بوجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچو و بوی نا مطبوع پا میشود .در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی به شکلی باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده کند.

کاربرد کفش ایمنی

در محیط های کاری افتادن اشیاء امری عادی تلقی می شود. وظیفه ی کفش ایمنی محافظت از پا در مقابل خطر سقوط اشیاد، محافظت در مقابل خطر سر خردن، لغزش پا است. افتادن مختص به مکان خاصی نیست اما کف محیط های که مواد روغنی آغشته می شود رایج تر است، از وظایف کفش ایمن محافظت در برابر جریان الکتریکی، مواظبت از پا در برابر خستگی و جلوگیری از سوختگی پا است.

علائم اختصار در کفش ایمنی

-در ساخت زیر کفش ایمنی از پلیمری به نام پلی یورتان استفاده می شود که به طور مخفف به آن RU می گویند.
-علامت اختصاری RR نشان دهنده ی مقاومت کفش ایمنی در مقابل سوراخ شدن است.
-کفش ایمنی که در برابر جریان الکتریسیته دارای مقاومت باشد به صورت اختصار به آن CP می گویند.
–CP مخفف کفش ایمنی است که در مقابل الکتریسیته ی ساکن رسانا است.
-به کفش ایمنی که در مقابل جریان الکتریسیته رسانا باشد به صورت اختصار آن ED می گویند.

کفش نسوز چیست؟

کفش های ایمنی نسوز دمای تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند. و گرما را به داخل کفش منتقل نمی کند. در شغل های تراشکاری، آتش نشانی و دیگر شغل هایی که کارکنان با دمای بالای محیط روبرو می شوند مناسب است. این تجهیزات ایمنی همچنین در برابر مواد شیمیایی، حلال های نفتی و روغنی از پا محافظت می کنند. این پایپوش دارای دو لایه زیره است. و جنس آن از چرمی خاص است که گرما را به داخل انتقال نمی دهد. این کفش مانند سایر پایپوش های ایمنی جلوی آن دارای یک لایه فلز است که از پا در برابر ضربه ی سنگین محافظت می کند.

انواع کفش ایمنی کدامند؟

-کفش ایمنی پلاستیکی از صدمات شیمیایی جلوگیری می کند.
-کفش ایمنی کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاوم است.
-کفش ایمنی با کف پایی مخصوص، از پنجه، قوزک و تمام قسمت های پا در موقع دویدن محافظت می کند.
-کفش ایمنی پنجه فولادی، از پنجه ی پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می کند.
-کفش ایمنی از جنس بوتیل از پا در مقابل مواد خورنده مواظبت می کند.
-کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که در مقابل جریان برق عایق است.

نکات مهم در هنگام خرید کفش ایمنی کدامند؟

کفش های معمولی ولتاژ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت را تحمل می کنند. این مقدار ولتاژ نشانه ی مرغوبیت کفش ایمن نیست. هنگام خرید کفش ایمنی باید به برگه ی تایید گواهی تست کفش توجه داشت. برگه ی تاییدیه در بر دارنده ی نکات مهمی در مورد نوع کفش، کارخانه سازنده، مدل، تاریخ ساختف زمان تست و سایر مشخصات فنی و عکس کفش است.

منبع: ویکیپدیا