تماس با کارشناسان فروش :26-02156394025

استانداردهای کفش کار
استانداردهای کفش کار

استانداردهای کفش کار

تابلو اول ایمنی بعد کار را همه ماها تا به حال دیده ایم و می دانیم که این تابلو یاد آور این است که اصول ایمنی را در کار باید رعایت کنیم اما اصول و موارد زیادی وجود دارد که در این بحث نمی گنجد که آن را برای شما توضیح دهیم.

اما یکی از مهم ترین اصول ایمنی در پوشیدن کفش کار است. اولین نکته در پوشیدن یک کفش کار رعایت استانداردهای کفش کار است که ما را بری شما بیشتر توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

 

استانداردهای کفش کار

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کفش کار نامناسب علاوه بر این که سلامتی جسمی شما تحت تاثیر می گذارد و آنرا به خطر می اندازد، روی اعصاب شما هم تاثیر منفی می گذارد و راندمان کار شما را پایین می آورد. مهره های گردن و کمر شما به دلیل ارتباط مستقیمی که با پای شما دارند دچار آسیب های جدی می شوند.

شنیده اید که می گویند  “پا قلب دوم است” پس با انتخاب کفش کار ایمن می توانید از بروز ناراحتی های مختلف در بدن و اعصاب خود جلوگیری کنید. ما در این باره که پا قلب دوم است مقاله ای را نوشتیم می توانید به آن نیز مراجعه کنید و چیزهایی را از آن به اطلاعات خود اضافه کنید.

افرادی که در شرایطی کار می کنند که خطر سقوط اجسام روی پای آنها وجود دارد یا اینکه در شرایطی هستند که ممکن است اجسام داغ یا برنده با پای آنها برخورد کنند، باید کفش کار  راحت و مطمئن برای استفاده در محل کار را برای خود تهیه کنند و از آن استفاده نمایند.

 

ویژگی های یک کفش کار مناسب

 

  • حفظ ایمنی

یک کفش کار در اولین وظیفه ای که به عهده دارد این است که پای کارکنانی که در هر محیط کاری مشغول هستند را از خطرات حفظ کند. پس بنابراین اولین اولویت که ما برای انتخاب یک کفش کار آن را باید مدنظر بگیریم این است ایمنی ما را حفاظت خواهد کرد یا خیر؟

یک کفش کار استاندارد باید بتواند انگشتان پا در برابر قطعه فولادی 20 کیلوگرمی که از ارتفاع 1 متر به طور مستقیم روی پای شما سقوط می کند محافظت کند. این استانداردهای کفش کار توسط استاندارد سازی بین المللی صورت می گیرد و مختص کشور ما نمی باشد.

 

  • حفظ بهداشت و راحتی پا

 

از آنجایی که کفش های ایمنی را در طول فعالیت فیزیکی و به مدت طولانی می پوند باید حتما در نظر داشته باشید که کفش های شما علاوه بر ایمن بودن باید راحت و پاکیزه باشند. ویژگی های یک کفش ایمنی کار راحت عبارتند از:انعطاف پذیر باشد،ضربه هایی که به پاشنه پا وارد می شود را جذب کند، موادی سطح کفش را می پوشاند از پای شما در برابر دمای بالا یا پایین و آب از شما مراقبت کند، وقتی کفش را می پوشید و در زمان فعالیت احساس راحتی کنید و امنیت مچ پای شما را در برابر آسیب دیدن تامین کند.

 

  • طول عمر کفش

کفش ایمنی کار استاندارد معمولا از چرم گاو یا چرم بوفالو ساخته می شود. و به همین دلیل دوام بالایی دارند. علاوه بر این کفش ایمنی چرمی دیرتر فرسوده می شوند. شما باید همیشه کفش کاری را انتخاب کنید که دارای طول عمر بسیار بالا باشد .

 

چرا باید از کفش کار استاندارد استفاده کرد؟

 

طبق آمار جهانی که تقریبا 25 درصد از محدودیت های و ناتوانی ها در محل کار به دلیل آسیب دیدن پاها صورت می گیرد. علت عمده این نوع آسیب ها قرار گرفتن در  محیط خطرناک است. اما از طرفی استفاده از کفش کار  مناسب در محل کار می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد که در ادامه در مورد آنها با هم صحبت خواهیم کرد.

 

  • پیشگیری از وقوع اتفاقات و حوادث در محل کار

لیز خوردن های ناگهانی، سقوط اجسام مختلف و… اتفاقاتی است که که ممکن است در هر محل کاری اتفاق بیوفتد و باعث ایجاد حوادث زیادی شود. این اتفاقات را با ایجاد حفاظ ها و نصب نوار های ضد لغزش می توان پیشگیری کرد، ولی هیچ کدام از این ها جای کفش کار را نخواهد گرفت و هیچ کدام به اندازهی کفش کار نمی تواند از پای شما در برابر حوادث مختلف محافظت کند. همچنین کفش کار استاندارد به دلیل داشتن عاج های مناسب و برجستگی های درست، می تواند از لیز خوردن شما در مکان های مختلف جلوگیری کند.

 

  • محافظت در برابر سوختگی های پا

در هر محل کاری امکان بروز آتش سوزی وجود دارد که می توانند بسیار هم خطرناک باشند،کفش ایمنی استاندارد که از مواد اولیه محکم و بادوام ساخته شده باشد می تواند از پای شما در برابر سوختگی های در اثر مواد شیمیایی، قطعه های داغ فلزات و بقیه مواد خطرناک محافظت کند.

 

  • محافظت در برابر سرما و گرما

در برخی مناطق ممکن است آب و هوا به حدی سرد باشد که باعث ایجاد آسیب هایی مانند هیپوترمی و نیش های یخ زده منجر شود و این آسیب ها اصلا قابل چشم پوشی نیستند و حتما باید از کفش های مناسبی استفاده کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. یک کفش ایمنی کار استاندارد و مناسب کفشی است که از پای شما در برابر سرما محافظت کند.

 

  • جلوگیری از خستگی پا

 

کارگرانی که روی سطوح سخت مانند بتن کار می کنند ممکن است در اثر نپوشیدن کفش نامناسب دچار خستگی در عضلات پا، عضلات پشت و بقیه قسمت های مهم بدن احساس خستگی کنند. استفاده از کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد به آنها کمک می کند که دچار خستگی کمتری شوند.

 

  • مانع از برق گرفتگی و جریان های الکتریکی

کارگرانی که در محیط هایی که احتمال بروز حوادث برق کار در آنها وجود دارد کار می کنند، برای محافظت از خودشان در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی می توانند از کفش های ایمنی استاندارد استفاده کنند.

 

کفش کار - کفش ایمنی

محصولات ایمنی