تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

راه کارهایی برای انتخاب محافظ چشم مناسب
راه کارهایی برای انتخاب محافظ چشم مناسب

راه کارهایی برای انتخاب محافظ چشم مناسب

همه ما با علم به اینکه بینایی چشم تا چه حد اهمیت دارد، به این مسأله بی توجهی می کنیم. حدود 25 میلیون نفر در سراسر جهان بینایی خود را از دست داده و حدود 80 میلیون نفر نیز دچار اختلال بینایی هستند. حال ببینیم چه راهکارهایی می تواند به شما در حفظ بینایی مطلوب کمک کند. و یا بهترین نوع محافظ چشم باید دارای چه خصوصیاتی باشد پس تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

محافظ چشم

غیر از بیماری ها، آسیب های محیطی نیز می تواند روی چشم ها و بینایی اثر مخرب داشته باشد. در مشاغل خطرناک باید از عینک ایمنی استفاده کرد. غیر از آن، استفاده از عینک محافظ در موارد زیر نیز توصیه می گردد:

1- استفاده از ماشین چمن زنی و وسایلی که سنگریزه و گرد و غبار شدید به اطراف پرتاب می کنند.

2- کار بر روی خودرو و ماشین آلاتی که مواد اسیدی و از این قبیل دارند.

3- کار با مواد شیمیایی (به عنوان مثال کار روی پروژه های شیمی در دانشگاه).

4- کار با ماشین آلاتی که تراشه های فلز و چوب به اطراف پرتاب می کنند (مانند ماشین آلات نجاری و آهنگری).
با استفاده از محافظ چشم می توانید از چشمان خود در برابر هر گونه آسیب و خطری جدی که چشم شما را تهدید می کند از قبیل برخورد و تماس ذرات معلق و پر تاب شده در هوا، مواد شیمیایی و همچنین وارد شدن شاخه . برگ درختان جلوگیری می کند.

نمونه محافظ چشم یحیی

محافظ چشم

عینک صنعتی

عینک ایمنی

توصیه های برای محافظت از چشم

1.توصیه می شود در زمان کار و حمل مواد شیمیایی که به جای عینک کار از عینک محافظ چشم با جدارهای جانبی استفاده کنید.
2.به محض تماس چشمتان با سموم و مواد شیمیایی، به سرعت چشمان خود را با آب شستشو دهید.

3.در مراقبت از چشمانتان غفلت نکنید.

4.داشتن بینایی خوب برای پیش بردن موثر خیلی از کارها از قبیل رانندگی و مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما اگر از چشمانتان به خوبی مراقبت نکنید، بینایی شما تحت تاثیر خواهد.

5.تماس با مواد شیمیایی و شاخ و برگ درختان، اشیای معلق در هوا و همچنین بودن در معرض گاز ها و بخار های سمی می تواند موجب صدمات بسیار جدی و در بعضی موارد جراحات دائمی در فرد شود. بودن در معرض نور خورشید می تواند منجر به آب مروارید و اختلالاتی دیگر در دید شما شود.

حتما بخوانید
راهنما و مقررات کفش ایمنی

6.شما می توانید با استفاده از تجهیزات و ابزار مناسب، از چشمان خود در مقابل صدمات جدی مراقبت کنید.
عینک و ماسک محافظ خود را همیشه تمیز و آماده نگه دارید.

انتخاب محافظ چشم مناسب

بیشتر عینک های ایمنی دارای سپرجانبی می باشند، که می توانند از چشمان شما در برابر ذرات و اشیای معلق در هوا، شاخ و برگ درختان مراقبت و محافظت کنند. عدسی عینک های محافظ، چشمان شما را در برابر ضربه های شدید مراقبت می کنند. در ضمن، این عدسی ها به گونه ای طراحی شده اند که از چشم فرد در برابر اشعه های نور خورشید مراقبت می کنند.
اما عینک ایمنی دارای سپر جانبی نسبت به عینک های محافظ معمولی می توانند از چشم به شکل بهتری در برابر سموم و مواد شیمیایی مراقبت کند.

مطمئن شوید که عینکی که استفاده می کنید، اندازه ی صورتتان می باشد. در صورتی که در معرض مواد شیمیایی زیادی هستید، مهم است که برای مراقبت و محافظت هر چه بهتر پوستتان، علاوه برعینک ایمنی با سپر یا بدون سپر محافظ، از ماسک ایمنی صورت نیز استفاده شود.

از عینک مطالعه و یا افتابی برای مراقبت از چشمتان در برابر ضربه استفاده نکنید. این نوع عینک ها نمی توانند از چشم شما در مقابل ضربه اشیای معلقی که به سمت چشم شما پرتاب می شوند، محافظت کنند.

در زمان کار و حمل مواد شیمیایی از لنز چشم استفاده نکنید. ممکن است این مواد روی صورت شما پاشیده شوند. حتی در صورتی که از عینک محافظ نیز استفاده شود، پوشیدن لنز چشم می تواند خطر آفرین باشد. توصیه می شود که اگر از لنز چشم استفاده می کنید، با یک چشم پزشک در این باره مشورت کنید.

اگر عینک محافظ شما خراب وغیر ایمن می باشد آن را تعویض کنید.

نحوه ی درمان آسیب های ناشی چشم

در صورت تماس و وارد شدن ذرات چوب، گرد و غبار و یا هر ذره و شی دیگری به سمت پایین نگاه کنید و سریعا اقدام به شستن آن بکنید. همیشه یک بطری آب و یا محلول مخصوص شتشوی چشم در محل کار و برای مواقع ضروری به همراه خود داشته باشید. معمولا سرپرست کار، همیشه محلول مخصوص شستشوی چشم را به همراه خود دارد.

اگر سم یا ماده شیمیایی وارد چشم شما شد و یا با آن تماس پیدا کرد، چشم خود را با آب ولرم برای مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو دهید. حتی در طول مسیر به بیمارستان، شستن چشم خود را ادامه دهید. سوختگی چشم ناشی از مواد شیمیایی نیازمند مراقبت فوری پزشکی می باشد.

حتما بخوانید
نکات ایمنی در خصوص مراقبت از دست

پیش از شروع به کار کردن با مواد شیمیایی، جهت اطلاع داشتن از دستورات مربوط به کمک های اولیه، برگ حاوی اطلاعات ماده ی شیمیایی و برچسب روی آن را به خوبی مطالعه کنید.
در صورت پرتاب و برخورد یک شی به سمت چشم تان، از پاکت های خنک کننده استفاده کنید و در صورتی که آسیب یا جراحت رنگ خود را تغییر داده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

سایر نکات ایمنی برای محافظت از چشمانتان

اگر بیرون کار می کنید، جهت خود را در خلاف جهت وزش باد قرار دهید تا به این شکل مانع از ورود هرگونه ذره، گرد و غبار و کثافتی به چشمانتان شوید.
همیشه از چشمانتان در برابر نور خورشید مراقبت کنید، حتی اگر با مواد شیمیایی کار نمی کنید. شما می توانید برای این کار از عینک آفتابی که بتواند اشعه ی ماورای بنفش نور خورشید را به میزان حداقل ۹۰ درصد کاهش دهد استفاده کنید. همچنین توجه کنید که بر روی برچسب و یا برگ حاوی اطلاعات قید شده باشد که عینکی که استفاده می کنید، توانایی فیلتر کردن اشعه ی UVA , UVB نور خورشید را دارد. توصیه می شود برای مراقبت بیشتر چشمان در برابر نور خورشید از کلاه آفتاب گیر استفاده کنید.

در محل کار و یا حتی خانه از چشمانتان به خوبی مراقبت کنید. در زمان مطالعه و تماشای تلویزیون به مدت طولانی به چشمان خود استراحت دهید که دچار خستگی چشم نشوید.
این را هم به خاطر داشته باشید که بعضی از مواد شوینده ی خانگی نیز شامل مواد شیمیایی هستند و می توانند برای چشمان شما خطرناک باشند.

اگر به دلیل تنبلی و یا ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنید، باید از عینک محافظی استفاده کنید که اندازه ی آن در هنگام پوشیدن روی عینک طبی دقیقاً اندازه باشد.
این را به خاطر داشته باشید که آسیب ها و جراحات مربوط به چشم می توانند بسیار گران قیمت باشند و حتی منجر به از دست دادن دائمی دید شما شود.

مقالات مرتبط:

 

CLOSE
CLOSE