تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

ویژگی ها و مشخصات کفش ایمنی
ویژگی ها و مشخصات کفش ایمنی

ویژگی ها و مشخصات کفش ایمنی

یکی از مشخصات کفش ایمنی در درجه اول این است که پای کار کنان را از خطرات احتمالی محافظت نماید ما در مقاله امروز به این مورد خواهیم پرداخت و موارد و توضیحاتی را درباره ویژگی های کفش ایمنی و همچنین کفش ایمنی استاندارد از نظر OHSA را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. امید است که تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

پا از جمله مهمترین اجزای بدن می باشد که برروی راندمان کار بسیار تاثیر می گذارد و در صورتی که کفش راحت و سبک و در عین حال ایمنی را بپوشید در روند کار و افزایش راندمان بسیار تاثیر می گذارد.

پا قلب دوم انسان می باشد و برای ایجاد تعادل در بدن قوس قابل قبولی در کف پا وجود دارد و با تمام این موارد باید به پوشش پا توجه نمود.

 

استاندارد و مشخصات کفش ایمنی

 

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE عمده ترين خطر تهديد كننده پا در محيطهاي صنعتي له شدن پنجه هاي پا در اثر سقوط ناگهاني اجسام سنگين بر روي پنجه ها و يا برخورد جلوي كفش با قطعات تيز و برنده و آسيب ديدن پنجه پا مي باشد.

بنابراين بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE براي حفاظت پا در برابر اين صدمات كفش ايمني در نظر گرفته شده است كه در قسمت جلويي آنها از پنجه هاي محافظ فولادي استفاده شده و كفه كفش را از يك ماده قابل انعطاف مثل پلي اورتان (PU) مي سازند. قسمت پنجه كفش بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE به تناسب شغل افراد مي تواند از جنس چرم (عايق برق) يا PVC (عايق شيميايي) نيز باشد.

بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE كفش ايمني كاركناني كه با برق سرو كار دارند يا در محل كارشان احتمال ايجاد جرقه وجود دارد بايد فاقد هر نوع ميخ فلزي باشد.

 

طبق استاندارد HSE که کفش ایمنی را از پوشش های حفاظتی کار های سخت و دشوار می داند ، همه ی افراد و کارکنان محیط های کار خطرناک باید از کفش ایمنی و پوشش ایمنی مناسب استفاده کنند .

 

طبق این استاندارد در جلوی کفش های فولادی از قطعه ای فلزی استفاده می شود تا از انگشتان پا محافظت کنند و مطابق آن تمامی کفش های کارکنانی که با برق کار می کنند و امکان برق گرفتگی در کار آن ها وجود دارد باید بدون میخ باشد تا از برق گرفتگی محافظت کند .

طبق استاندارد HSE کفش های ایمنی را از یک ماده انعطاف پذیر مثل پلی اورتان PU می سازند و پنجه آن ها هم مطابق همان استاندارد می تواند از جنس چرم که عایق برق است و یا PVC که عایق شیمیایی می باشد ساخته می شود.

 

اجزای مختلفی وجود دارد که کفش ایمنی را تشکیل می دهند. این اجزاء شامل محافظ های محافظ ایمنی، نگهبانان متاتارس، ریسک خطر الکتریکی، رتبه بندی های غلط الکترواستاتیک و کف های کفش هستند.

 

ماموریت اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSA) چیست؟

 

ماموریت اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSA) این است جان انسانها را تضمین کند و خطرت را کاهش و سلامت را افزایش دهد. کارفرمایان نیز باید از قوانین OHSA تبعیت کرده و برای کارکنان خود از پوشش های محافظتی استاندارد استفاده کند تا خطرات و صدمات پایین را برای کارکنان به همراه داشته باشد.

خیلی از افراد که در کارهای سخت و طاقت فرسا کار می کنند عموما بر اثر نداشتن کفش ایمنی و یا ملزومات ایمنی استاندارد دچار صدمه و آسیب می شوند. پس باید طبق قوانین OHSA تمام کارگاه ها و شرکت ها و… موارد ایمنی را رعایت نمایند.

 

ایمنی تنها به سه روش اندازه گیری می شود: مقاومت در برابر لغزش، سایش و راحتی.

 

مشخصات کفش ایمنی در برابر لغزش و سایش

 

جنس کفش ایمنی مناسب در برابر لغزش می‌تواند از لاستیک باشد که لاستیک به عنوان مانعی در برابر لغزش به شمار می‌آید . طراحی عاج های کفش های ایمنی مقاوم در برابر لغزش معمولاً عاج هایی با طرح‌های هندسی می باشد زیرا در صورتی که زیره کفش های ایمنی لبه های بیشتری در جهت عرض داشته باشند. می‌توانند مقاومت بیشتری در برابر لغزش داشته باشند . زیره هایی که به طور کامل با زمین تماس داشته باشند مناسب برای محیط های لغزنده نمی باشند ،

بنابراین باید کفش ایمنی کانال های بازی در کف خود داشته باشند که روغن یا آب از آن خارج شود و اصطحکاک مورد نیاز برای عدم لغزش فراهم گردد.

برای کفش ایمنی مناسب برای محیط های لغزنده زیر های دارای عاج با ارتفاع کم یا متوسط به دلیل داشتن تماس بیشتر با سطح برای سطوح لغزنده بهینه می باشد.

 

مشخصات کفش ایمنی راحت

 

کفش ایمنی راحت برای کارهای روزمره و ورزش ها و حتی شغل های سخت مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که راحت نباشد ممکن است حوادث و اتفاقاتی برای پا پیش بیاید که قابل جبران نباشد و در این صورت انجام کارهای روزانه برای افراد سخت می شود و بسیاری از مشکلات دیگر نیز به وجود می‌آید .

استفاده از کفش‌های نامناسب غیر اصولی علاوه بر اینکه به پا ها آسیب می رسانند و راحتی را سلب می کنند ، بلکه به زانوها و کمر و استخوان ها و ستون فقرات و همچنین لگن نیز آسیب های بسیار جبران ناپذیر وارد می کنند و عواقب بدی به همراه می‌آورند . به اعتقاد بسیاری از متخصصان و پزشکان ، بسیاری از بیماری های عضلانی اسکلتی به دلیل استفاده نادرست از کفش ها یا استفاده از کفش های نامناسبی می باشد که در اثر فشار و آزارهایی که به کف پا و نواحی دیگر بدن وارد می‌شود به وجود می‌آید. یک کفش ایمنی باید متناسب با استاندارد ها تولید شود و ایمنی لازم برای سلامتی پا را داشته باشد .