تماس با کارشناسان فروش :26-02156394025

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار(كلاه ايمني و عینک صنعتی )
آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار(كلاه ايمني و عینک صنعتی )

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار(كلاه ايمني و عینک صنعتی )

يکی از راه های پيشگيری حوادث کارگری استفاده کارگران از وسايل‌ حفاظتي‌ ایمنی مانند: كلاه ايمني و عینک صنعتی می باشد که می بايست با توجه به شغل کارگر و نياز او به يک يا چند نوع وسيله حفاظتی انفرادی از طرف کارفرما تهيه و در اختيارشان قرار داده شود .

 در مقالات گذشته دو مورد از وسایل حفاظتی انفرادی از جمله لباس کار و پیش بند ها را برای شما بازگو کردیم. در این بخش سعی برآن شده است که شما عزیزان را با دو کالای ایمنی دیگر آشنا کنیم با ما همراه باشید.

وسايل حفاظت انفرادي

  1. لباس کار
  2. پیش بند
  3. کلاه ایمنی

  4. عینک صنعتی

  5. حفاظ گوشها
  6. کمربند حفاظتی
  7. وسایل تنفسی
  8. حفاظت دستها و پاها

كلاه ايمني (Helmet)

سر، مهمترین بخش از بدن انسان است. در واقع سر، بخشی است که در آن، مغز، یعنی قوه پردازش اصلی و کنترل کننده اندام‏های ما واقع شده است. از این رو بسیار طبیعی است که از آن مراقبت نمائیم و آن را از آسیب در امان نگه داریم.برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید مقاله ای بانام کلاه ایمنی صنعتی و کاربرد آن در صنعت  را مطالعه کنید.

وسایل حفاظتی ایمنی ( کلاه ایمنی و عینک صنعتی )

آیین نامه کلاه ایمنی

3-1. كاركناني كه مواجه با خطر سقوط يا پرتاب شيئي روي سرشان هستند بايد از كلاه ايمني استفاده نمايند .

3-2. وزن كلاه ايمني بطور كامل نبايد از 400 گرم تجاوز نمايد.

3-3. كلاه بايد از مواد غير قابل احتراق ساخته شده و در مقابل جريان برق عايق باشد .

3-4. به منظور حفاظت سر ، صورت ، پشت و گردن دور تا دور كلاه ايمني بايد لبه دار باشد .

3-5. براي كار در فضاي نسبتاً كوچك و تنگ كلاه بايد كوتاه بوده و در صورت لزوم فاقد لبه باشد .

3-6. كلاه هايي كه در فضاي خيلي مرطوب مورد استفاده قرار مي گيرند; بايد از نظر رطوبت غير قابل نفوذ باشند .

3-7. نوارها و چرم داخل كلاه بايد به سهولت قابل تعويض باشند .

3-8. جهت استفاده از كلاه ايمني كه متعلق به شخص ديگري بوده ايد قبلاً داخل آن ضدعفوني گردد و در صورت لزوم چرم و نوارهاي داخل آن تعويض شود .

3-9. كاركناني كه داراي موهاي بلند هستند بخصوص كاركنان زن كه با ماشين كار مي كنند و يا در جوار آن مشغول كار هستند بايد به وسيله سربند و يا وسيله حفاظتي ديگري موهاي سر خود را كاملاً بپوشانند .

3-10. سربند كاركناني كه درمقابل آتش و يا جرقه و يا مواد مذاب و يا امثال آن كار مي كنند بايد از جنسي تهيه شده باشد كه به آساني مشتعل نگردد ;و در مقابل شستن و ضدعفوني كردن به وسيله تركيبات صنعتي مقاومت كافي داشته باشند .

3-11. نظافت و تميز كردن سربندها بايد به سهولت انجام گيرد .

 عينك صنعتی

 عینک های صنعتی بیشتر در مشاغل مختلف مانند آهنگری، جوشکاری و رادیولوژی و غیره به کار می روند تا از چشم ها در برابر اجسام خارجی و اشعه ها محافظت می کنند.

کلاه ایمنی و عینک صنعتی

آیین نامه عینک های صنعتی

4-1. كاركنان بايد دركليه كارهائيكه ممكن است ايجاد خطري براي چشمهايشان بنمايد از وسايل حفاظتي مخصوص چشم استفاده نمايند .

4-2. كاركناني كه از چشم ضعيف بوده و محتاج به داشتن عينك هاي نمره اي هستند بايد از عينك هاي حفاظتي به شرح زير استفاده نمايند :

 – عينك¬هاي حفاظتي كه توأماً نمره ديد و حفاظت چشم كاركنان را تأمين نمايد .
– عينك¬هاي حفاظتي كه روي عينك هاي نمره اي قرار مي گيرند به شرط آنكه هيچگونه تغييري در وضع استقرار عينك اصلي ايجاد نشود .
– عينك هاي حفاظتي كه شيشه نمره اي آن زير شيشه حفاظتي قرار دارد .

4-3. شيشه و يا هر گونه ماده پلاستيكي شفاف كه براي عينك هاي حفاظتي ساخته مي شوند بايد :
– در مقابل كاري كه عينك به منظور آن كار اختصاص داده شده مقاومت كافي داشته باشد .
– عاري از حباب هوا – ترك – موج و يا هر گونه عيب ديگري باشد .

4-4. بغير از شيشه هاي نمره اي ، سطح داخلي و خارجي شيشه هاي حفاظتي بايد موازي بوده و هيچگونه خميدگي نداشته باشد .

4-5. ابعاد شيشه هاي عينك حفاظتي بايد مطابق استاندارد و مورد تأييد واحد HSE مربوطه باشد .

4-6. قطر دايره شيشه هاي عينك¬هاي مدور غير نمره اي بايد لااقل 50 ميليمتر باشد .

4-7. شيشه هايي كه منحصراً جهت حفاظت در مقابل خطر پرتاب ذرات اجسام و ضربه اختصاص داده مي شوند بايستي لااقل قدرت عبور 80% نور سطح كار را داشته باشند .

4-8. زه هاي عينك بايد سبك و محكم بوده و كاملاً روي صورت چسبيده باشند و در صورت لزوم مجهز به حفاظ هاي جانبي گردند .

4-9. مقاومت شيشه هاي عينك هاي حفاظتي براي كارهاي برش ، پرچ كاري ، سنگ زدن و صيقل كردن ، كار با سنگ سمباده ، سنگ تراش و ساير كارهاي مشابه بايستي به تأييد واحد HSE برسد.

4-10. قاب عينك هاي حفاظتي براي كاركناني كه در مقابل باد و يا گرد و غبار كار مي كنند; بايد قابل انعطاف بوده و كاملاً با صورت فرد تطبيق نمايد.

4-11. عينك هاي حفاظتي براي كاركناني كه با فلزات مذاب كار مي كنند بايد در مقابل حرارت استقامت داشته; و نوع آنها با تشخيص و تأييد واحد HSE شركت انتخاب گردد .

4-12. عينك هاي حفاظتي براي كاركناني كه با مايعات خورنده از قبيل اسيدها و قلياها كار مي كنند; بايد در اطراف داخل زه مجهز به جنسي نرم و نسوز و قابل انعطاف ( مانند عينك اسكي ) باشند; تا عينك كاملاً در اطراف چشم به صورت فرد چسبيده و مانع نفوذ ترشح مايعات مذكور از منافذ تهويه به داخل چشم گردد .

4-13. عينك هاي حفاظتي براي كاركناني كه در مقابل دودهاي خطرناك يا ناراحت كننده براي چشمها كار مي كنند; بايد داراي قابي باشند كه از طرف داخل مجهز به جنسي نرم و نسوز و قابل انعطاف بوده; و كاملاً روي صورت فرد چسبيده و هيچگونه منفذي نداشته باشند.

4-14. عينك هاي حفاظتي كلاه با ماسك جوشكاري براي كاركناني كه با استيلن يا برق جوشكاري مي كنند; و يا در مقابل كوره هايي كه داراي تششعات خيره كننده هستند مشغول كار مي باشند; بايد مجهز به شيشه رنگي ( فيلتردار ) جهت جذب تششعات مذكور بوده و تعيين نوع و اندازه شيشه هاي آنها مي بايد به تأييد واحد HSE شركت رسيده باشد.

4-15. ماسك هاي طلقي براي حفاظت صورت و چشم در مقابل ضربات خفيف و جرقه بايد كاملاً شفاف و نسوز و بدون عيب باشند; به قسمي كه مانع از ديد فرد نشوند .

4-16. عينك حفاظتي كه مورد استفاده قرار گرفته است قبل از آنكه به فرد ديگري داده شود بايد :

 – ضدعفوني گردد .
– كليه قسمت هاي آن كه غير قابل ضدعفوني كردن است تعويض شوند .

4-17. كليه عينك ها و ماسك هاي طلقي در موقعي كه مورد استفاده قرار نمي گيرند; بايد در جلد مخصوص نگهداري شوند تا در اثر تماس با روغن و چربي و ساير مواد خراب نگردند .

4-18. عينك هاي حفاظتي و ماسك هاي طلقي مرتباً بايد مورد بازديد و كنترل قرار گيرند; و قسمتهاي آسيب ديده آنها فوراً تعويض شوند .