تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

یک کلاه ایمنی صنعتی باید دارای چه استاندارد هایی باشد؟
یک کلاه ایمنی صنعتی باید دارای چه استاندارد هایی باشد؟

یک کلاه ایمنی صنعتی باید دارای چه استاندارد هایی باشد؟

برای حفاظت از سر در برابر انواع مخاطرات محیط کار از کلاه ایمنی صنعتی استفاده میشود. با توجه به اینكه کاربرد اصلی کلاه ایمنی مقاومت در مقابل ضربه های مكانیكی است لذا باید طوری طراحی شود که قادر به تحمل این ضربه ها باشد و در عین حال فشار ناشی از این ضربات را تا حد امكان مستهلك نماید.

بطور کلی کلاه ایمنی صنعتی از دو قسمت تشكیل شده است.

 پوسته خارجی (Shell )
 عامل تعلیق ساز (Suspension Agent )

عامل تعلیق ساز از چهار یا شش پایه جهت اتصال به پوسته خارجی کلاه و یك قطعه ستارهای شكل که نقش مستهلك کننده ضربه ها را بر عهده دارد و یك کمربند که جهت ثابت ماندن کلاه بر روی سر استفاده میشود، تشكیل شده است.

مشخصات ظاهری مهم در کلاه ایمنی

 وزن کلاه ایمنی نباید از 411 گرم بیشتر باشد.

 حداقل فاصله سطح بالایی عامل تعلیق ساز قطعه ستارهای شكل تا بالاترین قسمت پوسته خارجی کلاه باید حداقل 3 سانتی متر باشد.

 کلاه ایمنی باید از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده باشد و در گروههای A و B عایق الكتریسیته باشد.

 در مقابل ضربه مقاوم باشد و از نظر رطوبت غیر قابل نفوذ باشد.

کلاه ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار میکنند باید آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و یا موادی که با آنها کار می کنند باشد.

کلاه ایمنی صنعتی

مشاهده محصولات ایمنی گروه یحیی 

 جنس کلاه ایمنی

جنس کلاه ایمنی صنعتی با توجه به ریسكهای موجود در محیط انتخاب میشود. کلاههای ایمنی را از نظر جنس میتوان بصورت زیر تقسیم بندی نمود.

حتما بخوانید
رنگ کلاه ایمنی و مفهوم آن

 پلی اتیلن (Poly Ethylene) متداولترین ترکیبی است که در ساخت کلاه ایمنی استفاده میشود.

 اکریلونیتریل بوتادین استایرن ( Butadiene Styrene ) یك ترکیب سخت پلیمری است که در فرآیندهای پیچیده شیمیایی ساخته میشود. از نظر شكل ظاهری شبیه به نوع پلی اتیلنی است ولی با مقاومت مكانیكی بالاتر، کارایی مؤثرتر و قابلیت انعطاف کمتر و بالطبع گرانتر.

 ترکیبات پشم شیشه ( Fiber Glass ) این ترکیبات مقاومت حرارتی خوبی دارند به همین دلیل در هر جایی که خطر آتش سوزی و ذوب وجود دارد از این نوع کلاه استفاده میشود.

 آلومینیوم: این ماده مقاومت نسبتاً خوبی در مقابل پاشش مواد مذاب داشته و دارای خاصیت ضربه گیری است به همین دلیل در صنایع پتروشیمی از آلومینیوم جهت ساخت کلاه ایمنی استفاده میشود.

 فولاد : از فولاد جهت ساخت کلاه ایمنی جهت کاربردهای نظامی استفاده میشود. زیرا مقاومت نسبتاً خوبی در مقابل اصابت گلوله و ترکش دارد.

 

برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله  ای با نام کلاه ایمنی  و کاربرد آن در صنعت رجوع کنید و آن را مطالعه بفرمایید.

 

 

 

 

 

 

منبع: وزارت کار و رفاه اجتماعی