تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار( لباس كار و پيش بند )
آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار( لباس كار و پيش بند )

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار( لباس كار و پيش بند )

در وضعيت پر خطري كه در آن مشغول به كار مي باشيم نقش استفاده از وسايل حفاظت انفرادي ( لباس كار و پيش بند ) در تأمين سلامت كاركنان در مقابل صدمات فيزيكي ناشي از محيط كار بر كسي پوشيده نمي باشد.

بنابراين جا دارد مديران و مسئولين در همه رده هاي سازماني شركتها ابتدا خطرات محيطهاي كاري خود را شناسايي و سپس متناسب با نوع فعّاليتها، كاركنان را در مقابل خطرات احتمالي تجهيز نمايند.

عدم كاربرد وسايل حفاظت انفرادي كه در اختيار كاركنان قرار مي گيرد بمنزله تخطّي از مقررات جاري ايمني در شركت تلقي مي گردد و مسئولين ايمني مي توانند با چنين كاركنانيكه از پوشيدن البسه ايمني در محيط كار امتناع ورزيده و بدين طريق خود را در معرض حادثه قرار مي دهند متناسباً برخورد نمايند.

وسايل حفاظت انفرادي

  1. لباس كار

  2. پيش بند

  3. كلاه ايمني
  4.  كلاه كار و سربند
  5.  ماسك جوشكاري و عينك و ساير انواع حفاظ گوش
  6. كمربند حفاظتی
  7. کفش ها و گتر ها
  8. دستکش ها

 

 لباس كار

لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می­کند. ساده ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دو تکه) و نوع یکسره و از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی و در مواردی تماماً از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می­شود. بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعی­تر باشد، تبادل حرارتی آن آسانتر است.

آیین نامه لباس کار

1-1. لباس كار بايستي با توجه به خطراتي كه در حين كار براي فرد مربوطه پيش آمد مي نمايد; انتخاب شده و به ترتيبي باشد كه از بروز خطرات تا حد ممكن جلوگيري نمايد .

1-2. لباس كار بايد مناسب با بدن فرد استفاده كننده بوده و هيچ قسمت آن آزاد نباشد; كمر آن هميشه بسته و جيبهاي آن كوچك بوده و حتي الامكان تعداد جيبها كم باشد .

1-3. كاركناني كه با ماشين كار مي كنند و يا در جوار ماشين آلات مشغول كار هستند; بايد لباس كاري در بر داشته باشند كه هيچ قسمت آن باز و يا پاره نباشد; بستن كراوات ، آويزان نمودن زنجير ساعت و كليد و نظائر آنها روي لباس كار اكيداً ممنوع است .

1-4. در محل كاري كه احتمال خطر انفجار و يا حريق باشد; استفاده از يقه نورگير ( آفتاب گردان ) و زه و دسته عينك كه از انواع سلولوئيد ساخته شده اند; و همچنين همراه داشتن ساير مواد قابل اشتعال براي كاركنان مربوطه اكيداً ممنوع است.

1-5. در صورتي كه انجام كاري ايجاب نمايد كه فرد آستين لباس كار خود را مستمراً بالا بزند; بايستي از لباس كار آستين كوتاه استفاده نمايد .

1-6. كاركناني كه در محيط آلوده به گرد و غبار قابل اشتعال و انفجار و يا مسموم كننده بكار اشتغال دارند; نبايد لباس هاي جيب دار و يا لبه دار ( دوبل شلوار ) در برداشته باشند; چون ممكن است گرد و غبار مزبور در چين و لبه لباس باقي بماند .

1-7. لباس کار و كلاه حفاظتي ( باشلق ) مخصوص كاركناني كه با مواد خورنده و يا مضر كار مي كنند; بايد آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و يا موادي كه با آنها كار مي كنند باشد .

1-8. برق كاران نبايد در موقع كار حلقه و انگشتر و دكمه يا نشان فلزي و امثال آن در برداشته باشند .

1-9. لباس کار آغشته به روغن و يا گريس بايد فوراً از تن خارج شود چون ممكن است ايجاد ناراحتي پوستي نمايد .

1-10. لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حريق و يا انفجاري كه ممكن است; ناگهان در حين انجام كار پديد آيد بايد لباس كاملي كه باشلق و دستكش و كفش از يك تكه و سرهم است ، ساخته شده باشد .

1-11. وسايل حفاظت انفرادي كاركناني كه با مواد راديواكتيو كار مي كنند; بايد طبق نمونه هاي مخصوصي كه به تصويب واحد HSE رسيده است باشد .

 

وسایل حفاظت انفرادی (لباس کار و پیش بند )

 

گروه صنعتی یحیی علارقم تولید کفش ایمنی با نام تجاری یحیی ، در تهیه و توزیع وسايل حفاظت انفرادي از جمله انواع کلاه ایمنی ، ماسک های صنعتی و شیمیایی ، گوشی های صداگیر ، لباس کارهای مهندسی – شیمیایی – نسوز ، دستکش های صنعتی ، لوازم آتشنشانی و … فعالیت می کند. مشاهده محصولات و وسایل ایمنی یحیی 

پيش بند ایمنی

در محیط هایی که مايعات خورنده مثل اسيد و غيره وجود دارد; بايد از پیش بند های ایمنی استفاده شود. و بدن انسان را در برابر انواع اسید ها و  و اشعه های مختلف محافظت نمایند.

آیین نامه پیش بند

2-1. در صورت كار با قطعات دوار و متحرك ماشين ها و همچنين در جوار آنها نبايد از پيش بند استفاده شود .

2-2. چنانچه در مقابل و يا در جوار قطعات دوار و متحرك ماشين ها استفاده از پيش بند ضروري باشد; بايد پيش بند مزبور از دو تيكه تهيه شود به طوري كه قسمت پايين تنه از قسمت بالا تنه مجزا بوده و به قسمتي بسته شود; تا در مواردي كه بطور اتفاقي قسمتي از آن را ماشين در حال كار بگيرد; فوراً و به سهولت باز شود و بدين ترتيب خطري متوجه فرد مربوطه ننمايد .

2-3. پيش بندهاي مخصوص كاركناني كه در مقابل شعله و يا آتش هاي بدون حفاظ و يا در مقابل فلزات مذاب كار مي كنند; بايد تمام سينه را پوشانيده و از جنسي تهيه شود; كه در برابر آتش كاملاً مقاومت داشته باشد .

2-4. پيش بند مخصوص كاركناني كه با مايعات خورنده مثل اسيدها و مواد قليايي سوزاننده كار مي كنند; بايد از كائوچوي طبيعي يا صنعتي و يا از مواد ديگري تهيه گردد; كه در مقابل مايعات خورنده مقاومت داشته و تمام سينه را نيز بپوشاند;

2-5. پيش بندهاي سربي براي حفاظت در مقابل اشعه ايكس بايد جناق و تمام قفسه سينه را پوشانده; و 30 تا 40 سانتيمتر پائين تر از كمر را نيز محفوظ نگهدارد .

2-6. قدرت حفاظت پيش بندهاي سربي بايد لااقل معادل ضخامت يك ميليمتر سرب خالص باشد .