دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹

آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ و ویژگی های ماسک بچگانه

آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ ویژگی ماسک بچه گانه چیست؟

 

کودکان آسیب پذیر ترین قشر جامعه می باشند که تاثیر آلودگی هوا روی آنها می تواند چندین برابر باشد. چرا که سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگسالان حساس تر بوده و از طرفی به دلیل سرعت بالای مرحله رشد و نمو در کودکان، ذرات ریز آلاینده موجود در هوا هر یک با توجه به ترکیب شیمیایی و نوع آلرژی که ایجاد می کنند تاثیرات سوء کوتاه مدت یا بلند مدتی را در آنها باعث خواهند شد.

بهترین توصیه از نظر متخصصان در سراسر دنیا و در بسیاری از موارد مواجه با خطر ، پیشگیری می باشد. لذا توصیه میشود تا حد ممکن در مواقع بحران آلودگی هوا  و سایر آلودگی های پر خطر برای کودکان از گردش و فعالیت کودکان در فضای باز جلوگیری شود. در صورت اجبار به همراه بردن کودکان بهتر است برای آنها از ماسک بچگانه استفاده کرد.

 

چرا ماسک مهم است؟

ماسک صورت جلوی قطرات تنفسی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهند در زمان حرف زدن، نفس کشیدن، سرفه یا عطسه کردن در هوا پخش شوند. این مسئله بسیار مهم است چرا که افراد بعضی بیماریهای   جدید را چندین روز پیش از بروز بیماری به دیگران منتقل می‌کنند.

هدف اصلی استفاده از ماسک

 

هدف اصلی ماسک جلوگیری از شیوع ویروس به سایر افراد است به عبارتی دیگر ماسک شما از سایر افراد حفاظت می‌کند. ماسک دیگران از شما حفاظت می‌کند.

 

انواع ماسکها

ماسک‌های صورت, بخش مهمی از حفظ ایمنی در زندگی روزمره ما هستند که انواع مختلفی دارند از جمله ماسک جراحی, ماسک های فیلتر دار , ماسکهای بچگانه و….

البته نوع بچگانه ی آن این روزها بسیار پر طرفدار و البته ضروری است.

 

آیا ماسکهای پارچه ایی کارایی لازم را دارند؟

 

ماسک تنفسی پارچه ای مناسب رفت و آمد های روزانه است و ایمنی لازم در وسایل نقلیه مانند مترو را تضمین می‌کند. در واقع می‌توان گفت ایمنی این ماسک ها هیچ گونه تفاوتی با نمونه هایی که برای بزرگسالان تولید شده است ندارد و این ماسک اجازه انتقال ویروس از شخص مبتلا به اطرافیانش را نمی‌دهد و همچنین از افراد سالم هم محافظت می‌کند.

 

وجود طرحها ورنگهای مختلف دراین مدل از ماسک های بچگانه شاید دلیل استفاده ازآن باشد اما درنظر داشته باشید که این ماسک پارچه‌ای مناسب استفاده های روزانه است و اگر قرار است با شخصی مبتلا به بیماری های واگیردار ملاقات کنید، حتما از ماسک های مقاوم‌تر استفاده کنید.

برای استفاده ایمن از ماسک پارچه ای باید هر بار پس از استفاده آن را شستشو دهید. شستشوی این ماسک تنفسی همانند لباس های عادی است و می‌توانید از ماشین لباس شویی یا شستشوی دستی استفاده کنید.

البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که ماسکهای پارچه ایی بعد از هر استفاده باید شسته شوند و نباید آنها را با مواد ضدعفونی کننده ,ضدعفونی کرد و این شاید موضوعی است که کمتر به آن توجه میشود.

 

ماسک بچگانه باید چگونه باشد؟

ماسک بچگانه می بایست به خوبی دهان و بینی کودک را پوشش داده و اندازه آن متناسب با صورت کودکان باشد. استفاده از ماسک های معمول بزرگسالان موجود در بازار به دلیل بزرگ بودن سایز ماسک، هیچ تاثیری در تصفیه هوا تنفسی کودک نخواهد داشت. همچنین کیفیت لایه‌های به کاربرده شده در ماسک کودک باید به نحوی باشد که بتوان ریزترین ذرات آلاینده هوا را فیلتر کرده و مانع ورود آن‌ها به تنفس کودک گردد.

 

برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار، متخصصان بهداشت در سراسر جهان توصیه می‌کنند افراد از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند؛ اما کودکان زیر دوسال نباید ماسک داشته باشند.

 

 

آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ ویژگی ماسک بچه گانه چیست؟
آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ ویژگی ماسک بچه گانه چیست؟

 

 

آیا کودکان بیش از سن دو سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند؟

 

کودکان بیش از سن دو سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند اما کودکان زیر دوسال و کودکان دارای بیماری زمینه‌ای که به تنهایی قادر به برداشتن ماسک خود نیستند، نباید از ماسک استفاده کنند

صدیقه طباطبایی فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیان میکند: برخی کودکان ممکن است همکاری لازم را در استفاده از ماسک نداشته باشند که والدین می‌توانند در سنین کوچکتر از ماسک زدن بر روی عروسک فرزند خود یا نشان دادن استفاده از ماسک در آینه، کودکان را ترغیب به استفاده از ماسک کنند(۱).

 

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا همه کودکان باید از ماسک استفاده کنند؟»، خاطرنشان کرد: بله موردی ندارد؛ به خصوص در کودکان بالای ۲ سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند؛ البته به کودکان زیر دو سال استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود؛ ضمن اینکه کودکانی که بیماری زمینه‌ای دارند  ودر هنگامی که نیاز به برداشتن ماسک دارند، بدون کمک دیگران نمی‌توانند ماسک خود را بردارند، نباید از ماسک استفاده کنند و باید مراقبت ویژه‌ای از آنها داشته باشیم.

 

سازمان بهداشت جهانی

سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد کودکان بالای ۱۲ سال نیز باید همانند بزرگسالان در همه جا از ماسک استفاده کنند؛ بر همین اساس آژانس جهانی بهداشت سازمان ملل متحد با همکاری یونیسف، دستورالعمل جدیدی را منتشر کرد که در آن بر لزوم استفاده کودکان بالای ۱۲ سال از ماسک تاکید شد. بر اساس این یافته‌ها و همچنین ملاحظات مربوط به نیاز‌های رشدی کودکان، تاکید شد این توصیه‌ها در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است.

 

شروع مدارس وضرورت استفاده از ماسک

 

با توجه به شروع مدارس , استفاده از ماسک بیش از پیش مورد توجه قرار میگرد و این یعنی باید کودکان را آماده ی استفاده ی مدام وبی وقفه از ماسک بکنیم استفاده از ماسک توسط هر کودک در محیط مدارس مساوی است با ایمن تر شدن این محیط و اسودگی خیال همه خانواده ها.

 

در نتیجه استفاده از ماسک مناسب برای همه ی افراد بالای ۲ سال ضروری است .

 

(۱)  www.farsnews.ir

 

 

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02156394025-26 واحد فروش