تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

9 نکته برای نگهداری از کفش چرم
9 نکته برای نگهداری از کفش چرم

9 نکته برای نگهداری از کفش چرم

 راهنمای عمومی نگهداری از کفش چرم

در نگهداری از کفش چرم به طور کلی اصولی را باید رعایت کنید. تا طی مدت استفاده, کفشهایتان خوش حالت و سالم بمانند.

نگهداری از کفش چرم

 • برای نگهداری از کفش چرم نباید آن را با ماشین لباسشویی شست. به این دلیل که اگر به پشت آن آب برسد. چرم ممکن است؛نرمی و لطافت خود را ازدست دهد. و زیبایی اولیه خود را دیگر نداشته باشد.
 • لکه ی ناشی از خودکار به هیچ عنوان از روی چرم پاک نمی شود. پس سعی کنید, کفش چرمی  خود را تاحتی المقدور از جوهر و رنگ و ازاین دست قبیل مواد دور نگه دارید.
 •  کفش چرم را در کیسه های پلاستیکی قرار ندهید. زیرا باعث رطوبت احتمالی شده و ممکن است کفش چرمی شما خشک یا کپک بزند.
 • برای نگهداری از کفش چرم خود هرگز آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. برای نگهداری در منزلتان کفش هایتان  را همیشه در کمد و دوراز آفتاب ورطوبت قرار دهید.
 • اگر از کفش چرم به مدت طولانی نمی خواهید استفاده کنید. روزنامه گزینه ای خوبی برای نگهداری از آن می باشد.به این صورت که روزنامه رو مچاله کرده داخل کفش گذاشته تا شکل ظاهری آن ثابت بماند.
 • دمای مناسب برای نگهداری از کفش چرمی 25 تا 30 درجه می باشد.
 • در صورت خیس شدن چرم، بلافاصله آن را به چوب لباسی مناسب آویزان کنید. بگذارید که در دمای معمولی اتاق به دور از نور آفتاب و حرارت، خشک شود. در صورت خشکی جنس چرم ، جنس چرمی را داخل یک کیسه نایلونی که سوراخ کوچکی دارد قرار داده و حدود یک ربع نایلون حاوی را بغلتانید و ماساژ دهید. خشکی چرم با این عمل تا حد زیادی از بین خواهد رفت و بعد از چند بار استفاده (پوشیدن) به حالت نخست باز خواهد گشت.
 • به هیچ عنوان چرم وکفش چرمی را با موادی ازقبیل پارافین , گلیسیرین و روغنهای نامرغوب واکس نزنید. زیرا این مواد براق کننده از مواد نفتی وشیمیایی به وجود آمده اند.باعث ازبین رفتن بافت چرم شما خواهد شد.
 • از اسپری های موجود در بازار, برای براق کردن کفش چرم خود استفاده نکنید. زیرا طول عمر کفش راکاهش داده وبه مرور بافت چرم را ازبین می برد.

مطالعه بیشتر

 شستشوی کفش چرم

برای شستشوی چرم وکفش چرمی باید به حالت پرداخت شده یا پرداخت نشده چرم دقت کنید. برای آگاهی یافتن از اینکه کفش چرمی شما پرداخت شده است یانه , باید به برچسبی که داخل کفش یا جعبه آن قرار گرفته است مراجعه کنید.

شستشوی کفش چرم پرداخت شده:

 • با یک برس نرم, گردوغبار و لکه های خشک شده ای که روی کفش قرار دارد را پاک کنید. سپس بایک پارچه نخی تمیز و خشک تمام سطح کفش را دستمال بکشید. در مرحله بعد پارچه را به سرکه وکمی شامپوبچه آغشته کرده (یک قاشق مرباخوری شامپو بچه را با 250 سی سی آب ولرم و ۳ تا ۴ قطره سرکه ) و روی کفش بکشید. سپس با پارچه نخی و تمیز این مواد را از روی کفش خود پاک کنید. کفش را دور از معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شود.هرگز کفش خود را کنار بخاری یا شوفاژبرای خشک شدن قرار ندهید. زیرا باعث ازبین رفتن رنگ کفش وترک خوردگی آن می شود.

شستشوی کفش چرم پرداخت نشده:

 • روش اول

اگرمی خواهید چرم پرداخت شده خود را تمیز کنید. می توانید از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون استفاده کنید. پس ازاینکه گردوغبار کفش را با دستمال پاک کردید. پنبه ای را با روغن زیتون آغشته کرده و روی کفش چرمی خود بکشید. بعد ازنیم ساعت کفش چرمی خود را با فرچه خشک واکس بزنید. روغن زیتون باعث افزایش و طول عمر چرم کفش چرمی شما میشود.

 • روش دوم

چرم وکفش چرمی خود را می توانید با صابون اسب بشویید. این صابون را از فروشگاه های لوازم اسب تهیه کنید. روش شستوی هم به این صورت است که با یک دستمال ,گرد وخاک وکثیفی کفش را گرفته ؛سپس اسفنج آغشته به کف صابون را به آرامی روی کفش چرمی بکشید. درنهایت با پارچه نخی ,کف صابون را از روی کفش پاک نمایید.در آخر کفش را جایی دوراز نورمستقیم آفتاب قرار می دهیم تا رطوبت آن گرفته شود.

 

 

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنم: چرم و انواع چرم طبیعی