جمعه, ۱۴ شهریور , ۱۳۹۹

۱۰ حقیقت تاریخی درباره کفش

امروز می خواهیم درباره کفش چیزها و موضوعاتی را برایتان بیان کنیم که شاید تا به حال آن را نشنیده اید. و دوست داشته باشید که آن ها را بدانید پس با ما همراه باشید.

پوشیدن کفش از چه سالی آغاز شد؟

نقاشی های که در یکی از غارهای اسپانیا یافت شده این را نشان می دهد که انسانها بیش از ۱۵۰۰۰ پیش از پوست حیوانات برای خود پوششی درست می کردند و دور پاهای خود آن را می پیچیدند. 

در بین النهرین ( ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد ) یک نوع کفش نرم توسط مردم کوهستان که در مرز ایران زندگی می کردند پوشیده می شد .یافت شده که این موضوع باعث شد که بفهمیم که قدمت کفش در ایران مربوط به چه سالهایی است. 

درباره کفش

جنس کفش ها در گذشته به چه صورت بود؟

مردمان هر قسمتی از کره زمین در گذشته به گونه های متفاوتی برای خود کفش درست می کردند به طور مثال ونیزی ها از چوبین برای خود کفش درست می کردند اما ژاپنی ها از چوب درختان کفش می ساختند. کفش چوبی که کلاگ نیز نامیده می شود در هلند ساخته شد بدلیل پایین بودن از سطح دریا ، مناطق باتلاقی زیادی در این کشور وجود دارد . هلندی ها فهمیدند که کفش های چرمی در این منطقه خیس شده و به راحتی خراب می شوند ، به این دلیل است که آن ها کلاگ های چوبی را طراحی کردند .اگر چه ظاهر و جنس کفش ها باهم متفاوت بود اما هدف آنها یکسان بوده است. می توان نتیجه گرفت هدف از ساخت کفش در گذشته صرفا پوشش پا متناسب با جغرافیا و آب و هوای منطقه بوده است.

آیا در گذشته جایگاه افراد با پوشیدن کفش ارتباط داشته است؟

بله در گذشته طبقات پولدار و سران مملکت از صندل های نوک تیز و از رنگ های قرمز و زرد استفاده می کردند اما قشر ضعیف مانند بردگان از برگ درختان نخل صندل های را به پا می کردند. و تشخیص اینکه فردی از چه طبقه ای است به راحتی از روی کفش مشخص می شد.

آیا اندازه کفش برای پای چپ و راست یکسان بود؟ 

تا سال ۱۸۱۸ هنوز کفشی برای پای راست ساخته نشده بود . تا آن زمان ، هیچ فرقی بین کفش هایی که برای پای راست یا چپ ساخته می شدند وجود نداشت . اولین جفت کفشی که هم برای پای راست و هم چپ بود در فیلیپین ساخته شد. 

بزرگترین موزه کفش در کجا قرار دارد؟

تنها موزه کفش در آمریکای شمالی در تورنتو ، آنتاریو واقع شده است . ویترین های کفش این موزه تا بیش از ۴۵۰۰ سال را پوشش می دهند . موزه کفش باتا کفش های نمایش داده شده را توسط سونجا باتا گردآوری کرده است .

کفش پاشنه بلند از چه قرنی ساخته شد؟

در طی قرن ۱۶ ام ، زنان اشرافی شروع به پوشیدن کفش هایی کردند که پاشنه های بسیار بلندی داشتند . پاشنه های برخی از این کفش ها تا حدی بلند بودند که زنان برای راه رفتن از خدمتکاران خود کمک می گرفتند . بعد از این ، چوب پاهایی مانند کفش اختراع شدند و در ونیز جار و جنجال به راه انداختند . برخی از زنان از این کفش ها می پوشیدند و بلندی پاشنه ها آنقدر مضحک بود که قانون مجبور شد تا اندازه پاشنه کفش های زنانه را محدود سازد . ممکن بود زنان به خاطر کفش هایشان آسیب هایی جدی ببینند 

shoe10

آیا مردان نیز از کفش های پاشنه بلند استفاده می کردند؟ 

لوئی ۱۴ ام  ، که با عنوان پادشاه خورشید نیز شناخته می شود ، تنها ۱ متر و ۶۳ سانتی متر قد داشت . او به خاطر قد کوتاهش کفش های پاشنه بلند را مد و پوشیدن آن را برای مردان الزامی کرد .

رسوم عجیب پیرامون جشن ازدواج و کفش

پوشیدن کفش در هر منطقه ای از جهان معنای خاص خود را دارد که ما به چند کشور بسنده می کنیم. به طو مثال:در قرون وسطی ، پدر عروس و داماد مراسم کفش برگزار می کردند . در مراسم ازدواج ، عروس کفش را به پا می کرد تا نشان دهد که حالا دیگر دارایی داماد می باشد . و یا در مجارستان داماد شراب را داخل کفش عروس ریخته و آن را به او می نوشاند .

اولین فضانورد چه کفش هایی را به پا کرد؟ 

 اولین انسانی که پا روی کره ماه گذاشت . چکمه هایی که او هنگام برداشتن اولین قدم هایش بر روی ماه ازپای اش خارج شد و  حالا جایی در فضا شناور هستند . چکمه های او قبل از برگشتن به زمین و به دلیل ترس از آلودگی دور انداخته شدند .

اولین بند کفش چه زمانی ساخته شد؟

بند کفش های مدرن ( بند ها و سوراخ های کفش ) برای اولین بار در سال ۱۷۹۰ در انگلستان اختراع شدند ( اولین تاریخ ثبت شده ۲۷ ام مارس ) . قبل از بند کفش ، کفش ها به طور معمول با سگک ها محکم می شدند .

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02156394025-26 واحد فروش