هر آنچه که باید درباره ماسک مناسب بدانید

ماسک سلامتی یحیی

استفاده نامناسب از ماسک باعث بیشتر شدن انتقال بیماری و ویروس است،موارد زیر نحوه استفاده درست از ماسک است که شما را بهتر در برابر بیماری ها محافظت می کند.

 • قبل از این که ماسک را استفاده کنید دست هایتان را با مواد شوینده یا با ژل ضدعفونی تمیز کنید.
 • نحوه زدن ماسک ه صورت به این نحو است که ماسک باید به خوبی بینی،دهان،تا زیر چانه را بپوشاند تا راهی برای انتقال ویروس وجود نداشته باشد.
 • هنگامی که از ماسک استفاده می کنید سعی کنید دست خود را به ماسک و صورت خود نزنید یا اگر دست هایتان با ماسک و صورت تماس داشت حتما آن را بشویید و ضد عفونی کنید.
 • هنگامی که ماسک روی صورت شما قرار دارد هیچ وقت آن را برای خوردن مادغذایی و صحبت کردن پایین نیاورید یا زیر چانه نبرید.
  ماسکی که هنگام استفاده مرطوب و تر شده است باید عوض شود.
 • برای برداشتن ماسک از صورت به جلوی ماسک دست نزنید به آرامی کش ماسک را از پشت پوش برداشته به جلو ببرید و آن را از صورت خود دور کنید.
 • هنگام استفاده از ماسک های یک بار مصرف حتما آن را درون کیسه زباله بریزید و بعد از آن حتما دست خود را شسته و ضد عفونی کنید.
 • هنگامی که از ماسک استفاده می کنید باید نکات بهداشتی را رعایت کنبد و حتما دست و وسایل شخصی خود را شسته و ضدعفونی کنید.

 

مزایای استفاده از ماسک مناسب چیست؟

 

 • ماسک مناسب باعث کاهش یافتن قطره های تنفسی می شود که حاوی ویروس است.
 • ماسک مناسب مانع از ورود ویروس های حامل بیماری به ریه افراد سالم می شود و از شدت بیماری ها می کاهد.
 • ماسک مناسب از آلوده شدن دست و دهان در هنگام بیماری جلوگیری می کند.

 

ماسک ها به سه نوع تقسیم می شوند که به قرار زیر است :

 

 • ماسک‌های پارچه‌ای و خانگی
 • ماسک‌های جراحی
 • ماسک‌های مرسوم به رسپیراتور یا N95، N99 یا PPE2 و PPE3

 

کار ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی : این ماسک برای جلوگیری از بیماری و انتقال ویروس مناسب است،به همین دلیل به عموم افراد در جامعه توصیه می شود که از این ماسک استفده کنند.

ماسک‌های رسپیراتور : این ماسک از پخش ویروس و بیماری جلویری می کند ،این ماسک مناسب برای کادر درمانی است تا آن ها را از بیماری محافظت کند.

نکته ی مهم در استفاده از ماسک ها برای بسیاری از مردم این است که برای جلوگیری از ویروس توسط بیماران بی علامت است و ماسک می تواند از انتقال این بیماری جلوگیری کند.

 

استفاده از ماسک مناسب تر است یا پارچه؟

 

استفاده از پارچه برای حفاظت از بیماری کرونا یا هر بیمارری دیگری به اندازه ماسک کارایی ندارد ،اما در صورتی که توضیع ماسک با مشکل روبرو باشد می توانید از پارچه برای حفاظت از بیماری استفاده کنید.

 

چه مدت می شود از ماسک استفاده کرد؟

 

ماسک تنفسی یک بار مصرف است و بعد از یک بار مصرف باید آن را دور بیندازید. استفاده مجدد از یک ماسک مناسب نیست و به شما توصیه می کنم از هر ماسک یکبار استفاده کنید. مدت زمان استفاده از ماسک به نوع آن نیز بستگی دارد ،از یک ماسک ۸ ساعت در روز می توانید استفاده کنید.

 

استفاده از ماسک فیلتر دار برای چه افرادی مناسب است؟

 • اگر جزو افراد زیر می باشید استفاده از ماسک فیلتر دار را به شما توصیه می کنم :
 • اگر جزو افرادی هستید که مشکل تنفسی مثل آسم وبیماری های ریوی دارید.
 • اگر جزو افرادی هستید که به چاقی مفرط یا مشکل دیابت مبتلا هستید.
 • اگر جزو افرادی هستید که به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید.
 • اگر جزو کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان هستید.
 • اگر جزو خانوم های باردار و خانوم هایی هستید که به تازگی مادر شده اید.

مزایا و استفاده از ماسک برای کودکان چیست؟

در هر جامعه ای کودکان سیستم بدنی ضعیف تری نسبت به بقیه افراد نوجوان و بزرگسال دارند،و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کنند و بیماری با شدت بیشتری به آن ها منتقل می شود و سریع تر در بدن آن ها رشد می کند.

از سمتی دیگر به دلیل این که بیماری و ویروس سریع تر در بدن کودکان رشد می کند ،این ذراتی که بیماری را منتقل می کنند ممکن ایت اثرات کوتاه مدت یا بلند مدتی را در بدن کودکان داشته باشند.

همچنین به دلیل تعداد تنفس کمتر کودکان در هر دقیقه ، کوتاه تر بودن قد کودکان، و قرار گرفتن بیشتر آن ها در معرض ویروس و بیماری در معرض بیشتری از ذرات معلق قرار می گیرد.

اثرات این ذرات در بدن کودکان به صورت آلرژی ،آسم ،و عوارض بلند مدت دیگر دیده می شود ، این اثرات می تواند باعث اختللات عصبی،ابتا به بیماری های خونی،بیماری های قلبی در کودکان شود ، حتی ممکن است برای کودکان کم هوشی را نیز به دنبال داشته باشد.

با توجه به این که بیماری های زیادی وجود دارد که ممکن است در اثر حمله ریز گردها و بروز وارونگی هوا، انتقال عوامل بیماری زا را بیشتر کند که در این مکواقع کودکان بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند .در این مواقع از نظر متخصصان در سراسر دنیا توصیه می شود که از رفت و آمد کودکان خود به فضای باز جلوگیری کنید،و در صورتی که به اجبار باید کودکن را همراه خود به بیرون از منزل ببرید حتما برای آن ها از ماسک های مناسب تهیه کنید.

 

موارد استفاده از ماسک خوب برای کودکان چیست؟

 1. یک ماسک خوب باید به خوبی دهان و بینی کود شما را بپوشاند.
 2. یک ماسک خوب باید با اندازه صورت کودک شما متناسب باشد.
 3. از ماسک های بزرگسالان برای کودکان خود استفاده نکنید زیرا، با اندازه صورت کودکتان یکی نیست ،و از بروز بیماری ها در صورت کودک جلوگیری نمی کند. و هیچ تاثیری در تصفیه هوای تنفسی کودک تان نخواهد داشت.
  ماسک کودک شما باید طوری باشد که حتی ریز ترین ذرات موجود در هوا را فیلتر کند و مانع از ورود آن به مجرای تنفسی کودک تان گردد.
 4. علاوه بر موارد بالا بهترین توصیه متخصصان در دنیا پیشگیری از بیماری است،به همین دلیل به شما توصیه می کنیم تا حد امکان از گردش کودک خود در فضای باز جلوگیری کنید تا خطر انتقال بیماری را به حداقل برسانید و آن را کم کنید . و تا حد امکان برای کودک خود از ماسک های مناسب و فیلتر دار استفاده کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02156394025-26 واحد فروش