تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

کلاه ایمنی صنعتی و کاربرد آن در صنعت
کلاه ایمنی صنعتی و کاربرد آن در صنعت

کلاه ایمنی صنعتی و کاربرد آن در صنعت

کلاه ایمنی صنعتی

حفاظت کارگران از آسیب های  وارده به سر یک بخش اصلی از هر برنامه ایمنی است. استفاده از کلاه ایمنی ساده ترین روش  برای حفاظت کارگران از آسیب است. کلاه ایمنی می تواند کارگران را از خطرات برخورد,شوک الکتریکی و سوختگی محافظت نمایند.

کلاه ایمنی

آسیب های وارده به سر در محیط کار می تواند در موارد زیر رخ دهد.

برخورد یا سقوط اجسام بر روی سر

برخورد سر با اجسام ثابت مثل لوله ها و تیرک ها

برخورد یا تماس تصادفی سر با منابع ایجاد خطر شوک الکتریکی

گیر کردن و کشیده شدن موها دستگاه ها توسط قطعات گردنده یا متحرک

کارگران ساختمانی , نجارها , آتش نشان ها , تکنسین های برق کارها , سیم کش ها  جوشکاران, لوله کش ها نمونه ای از مشاغلی که باید از کلاه ایمنی استفاده کنند.

ویژگی های یک کلاه ایمنی استاندارد

مقاوم در برابر نفوذ اجسام

جذب شوک ضربه وارده

مقاوم در برابرآب و قابلیت سوختن آرام

دارا بودن دستور العمل های ساده ای و روشنی که دران روش تنظیم درست و تعویض نوار دور سر و نوار معلق توضیح داده شده باشد.

به طور کلی این کلاه های ایمنی باید دارای یک پوسته خارجی محکم و یک لایه آستر جاذب ضربه باشند. داخل کلاه  باید یک تسمه یا نوار دور سر تعبیه شود. تا پوسته  خارجی کلاه را در فاصله  18 / 3- 54 / 2 سانتی متر از سر معلق نگه دارد. این طرح کلاه باعث جذب شوک ضربه در حین برخورد و تهویه زیر کلاه ایمنی در حین پوشیدن کلاه می شود.

کلاه ایمنی

انواع کلاه ایمنی صنعتی

در حال حاضر انواع مختلفی از کلاه ایمنی توسط تولید کنند گان در بازار عرضه شده است. در انتخاب کلاه ایمنی مناسب توسط کار فرمایان بر طبق استاندارد ها تامین حفاظت  مناسب کلاه انتخابی در برابر مخاطرات محیط کار است.

به طور کلی کلاه های  ایمنی به سه گروه طبقه بندی می شوند:

الف – نوع A کلاه های مقاوم در برابر نفوذ وبرخورد با حفاظت محدود در برابر ولتاژبرق تا 2200 ولت

ب – نوع B این نوع کلاه سطح بیشتری از حفاظت در برابر خطرات الکتریکی ,شوک های برقی ولتاژبالا و سوختن را تامین میکند. (20000ولت). و همچنین حفاظت لازم در برابر خطرات و برخورد اجسام پرتاب شده یا سقوط کرده را تامین می کنند.

ج – نوع C کلاه های سبک و راحتی هستند که سر را در برابر برخورد محافظت می کننداما در برابر خطرات الکتریکی مقاوم نیستند.

د –نوع دیگری از کلاه های ایمنی در بازار کلاه های لبه دار هستند. این کلاه ها برای محیط هایی توصیه می شوند؛ که حفاظت از خراشیدگی سر یا باد کردن سر در اثر ضربه لازم است. این کلاه ایمنی برای حفاظت در برابر سقوط یا پرتاب اجسام طراحی نشده

نتیجه گیری

استفاده از كلاههاي ايمني, سر را از جراحت و صدمه ديدگي حفاظت مينمايد. و طبق آمار بدست آمده 10 %تمام جراحتهاي ايجاد شده در كارخانجات و محيطهاي صنعتي مربوط به جراحتهاي سر بوده است. و اغلب اين جراحتها شديد می باشند. و منجر به اين ميشود كه فرد صدمه ديده حداقل سه هفته از كار منفك شود. برای کاهش این صدمات کلاه ایمنی مناسب است که استاندارد های لازم را رعایت کرده باشد .کلاه ایمنی استاندارد باید در برابر نفوذ اجسام و شوکه وارده براثر ضربه مقاوم باشد. و از گیر کردن وکشیده شدن مو ها جلوگیری کند.

مقالت دیگر

آیا کفش ایمنی را که پوشیده ایم متناسب با کارمان است یا خیر؟

اهمیت استفاده از دستکش ایمنی در مشاغل سخت