تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

انواع چرم طبیعی وکاربرد آن درصنعت کفش
انواع چرم طبیعی وکاربرد آن درصنعت کفش

انواع چرم طبیعی وکاربرد آن درصنعت کفش

چرم سازی وانواع چرم طبیعی

مراحل تولید چرم طبیعی و دباغی فرایندی مکانیزه است. بدین صورت که پوست خام فاسد شدنی حیواناتی مانند گاو و گوساله را با دستگاه های مخصوص مکانیزه و رنگ رزی میکنند. بعد از این مراحل ماده ای فاسد نشدنی و محکم که چرم نام دارد تولید می شود.

چرم طبیعی به سه دسته تقسیم می شود :چرم سبک ,  چرم سنگین ,   چرم نیمه سنگین
 کفش چرم طبیعی

چرم سبک :

چرمی که از پوست حیواناتی مانند :گوساله ,بز به دست می آید پوست درفرایند رنگرزی با روغن تراشیده شده و بسیار نازک وظریف می شود.برای ساخت محصولاتی مانند لباس وکاپشن استفاده می شود . واز نوع ظریفتر ونازکتر آن به عنوان آستری کفش استفاده می شود.

چرم سنگین :

چرمی که از پوست حیواناتی همانند گاو, شتر باشد راچرم سنگین می گویند.این چرم بیشترین مقاومت وزیباترین رخ را درمیان چرم های دیگر دارد.به همین علت گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در زیره ورویه کفش می باشد.

چرم نیمه سنگین :

به چرمی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند کروکدیل یا شترمرغ استفاده می شود. به علت نایاب وگران قیمت بودن در محصولات تزیینی ولوکس استفاده می شود.

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم: کارخانه تولید چرم گروه صنعتی یحیی افتتتاح گردید.
 کفش چرم طبیعی

چرم طبیعی براساس نوع دباغی شده :

 

 1. چرم گیاهی
 2. چرم مراکشی
  1. چرم اسب
 3. چرم روسی
 4. چرم کروم
 5. چرم جیر
 6. چرم اشبالت
 7. چرم نوبرک
 8. چرم ورنی
 9. چرم ماهی ها وانواع پستانداران وخزندگان

چرم گیاهی

چرمی است که از رنگهای گیاهی و مواد و روغنهای حیوانی دباغی شده است .این نوع چرم درقالب گیری وحکاکی کاربرد دارد .

حتما بخوانید
مواد به کار رفته در کفش ایمنی

چرم مراکشی

این نوع چرم درعین حال که محکم وبادوام است .بسیار نرم وانعطاف پذیر می باشد ازاین نوع چرم درزمانهای گذشته برای صحافی کتابها استفاده می شود .امروزه برای تهیه کالاهای چرمی ظریف نظیر کیف ,کفش مردانه وزنانه استفاده می شود.

چرم اسب

ازنوع چرم مراکشی است .این نوع چرم از پوست اسب درست می شود .بسیار محکم وضدآب می باشد به همین علت گزینه ای بسیار مناسبی برای تولید کفش های مردانه محسوب میشود .

چرم روسی

این نوع چرم اولین بار در روسیه تهیه شده است .عملیات دباغی این نوع با استفاده از درخت های بید وغان استفاده شده است ونوعی چرم گیاهی محسوب می شود .در محصولاتی نظیر,کفش وکیف کاربرد دارد.

چرم کروم :

چرمی است که با مواد کرومی دباغی شده است .

چرم جیر

این چرم ازپوست بز وگوساله ساخته می شود .طی عملیات دباغی با دستگاه های مربوط سطح گوشتی وضخیم را از سطح مخملی جدا می کنند وچرم نازک جیر تولید می شود .به عنوان استر درکفش ولباس استفاده می شود .

چرم اشبالت

چرم اشبالت طبیعی یکی از انواع چرم هاست که از پوست گاو و گوساله تشکیل می شود. اشبالت که به آن اشپالت گفته می شود. چرمیست شبیه چرم جیر که از ورقه ورقه کردن پوست گاو بدست می آید . این نوع چرم دارای الیاف متراکم است به همین دلیل مقاومت بالایی دارد، سطح آن صاف و در اصطلاح بدون گرین می باشد. بر اساس موارد مصرف به صورت نرم و خشک در ضخامت های متفاوت ارائه می شود. کاربرد عمومی آن در تهیه کفش های ایمنی و انواع کیف ها است. که گاها در تهیه لباس و دستکش هم از آن استفاده می گردد.
روش و مراحل ساخت اشبالت هم بدین صورت می باشد. قسمت براق و صاف پوست را از سطح پرزدار پوست که سطحی ضخیم است جدا میسازند. سپس این سطح پرزدار را با استفاده از دستگاه های مربوطه دباغی کرده و چرم اشبالت را تولید می کنند.

حتما بخوانید
چگونه کفش چرم خود را براق کنیم؟

چرم نوبوک

چرمی است شبیه اشبالت و چرم جیر که دارای سطح مخملی می باشد .با این تفاوت که بسیار ظریفتر از این دوع نوع می باشد.

چرم ورنی

چرمی از پوست گوساله می باشد. رویه و سطح پوست را با لاک خاصی پوشش می دهند تا ظاهری براق پیدا کند .این چرم در صنعت کفش کاربرد بیشتری دارد.

چرم ماهی ها و انواع پستانداران و خزندگان

 

 • چرم کوسه : در میان آبزیان و ماهی ها مناسب ترین گزینه برای تولید چرم طبیعی است.
 • چرم کروکدیل : به دلیل زیبایی خارق العاده ای که در این پوست دیده میشود شهرت و محبوبیت بسیار زیادی دارد.
 • چرم سوسمار :از پوست سوسمار تولید میشود و بیشتر از پوست کروکیل استفاده می شود .در برخی از موارد نقش سوسمار را بر روی پوست گاو پرس می کنند تا جلوه زیباتری پیدا کند. از این نوع چرم برای ساخت کیف، کفش و چمدان نیز استفاده می شود .
 • چرم مارمولک و چرم مار : نوع بسیار نازک و محکمی از چرم می باشد. از ویژگی های خوب این نوع چرم میتوان به عدم ترک خوردگی، آبرفتگی و کشیدگی اشاره کرد. پوست مارمولک  از پوست مار  گرانتر میباشد.